MIASTO
Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Radia eM. Założenia Polskiego Ładu w ochronie zdrowia
Zdrowie jest jednym z głównych filarów Nowego Polskiego Ładu. Zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia, Profilaktyka 40 Plus oraz zniesienie limitów do specjalistów – to najważniejsze propozycje Polskiego Ładu dotyczące zdrowia, o których mówi Premier Mateusz Morawiecki w specjalnym wywiadzie dla Radia eM Kielce.
Polski Ład zakłada m.in. zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia. Na co w głównej mierze te dodatkowe środki mają zostać przeznaczone?
– Dodatkowe środki na ochronę zdrowia z jednej strony mają być przeznaczone na modernizację szpitali i służby zdrowia, a także podstawowej opieki zdrowotnej, z drugiej na nowoczesne procedury lecznicze, technologie, na coraz to nowe leki. Jeśli ktoś jest zainteresowany, może sprawdzić ile nowych leków refundujemy – wprowadziliśmy do obrotu, a także na coraz bardziej dbające o zdrowie Polaków programy, w tym Profilaktyka 40 Plus. To zachęta, żeby bardziej zapobiegać niż leczyć. Nie zapomnijmy też o naszych najważniejszych osobach – prawie najważniejszych – bo najwyższy jest pacjent czyli: pielęgniarkach, lekarzach, diagnostach, laborantach, ratownikach medycznych, panie salowe, panowie noszowi. Ich komfort pracy i uposażenia będziemy chcieli podnosić, tak aby jak najlepiej mogli służyć pacjentom – mówił dla Radia eM Kielce, Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.
Polski Ład to także rozbudowanie prowadzonej dotychczas pilotażowo Krajowej Sieci Onkologicznej, a także budowa Krajowej Sieci Kardiologicznej. Świętokrzyskie Centrum Onkologii bierze udział w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Jakie wnioski udało się do tej pory wyciągnąć z programu pilotażowego? Co docelowo zyska pacjent po wprowadzeniu tych sieci?
– Niestety choroby onkologiczne to druga co do wielkości przyczyna zgonów Polaków, po chorobach sercowych, naczyniowych i wieńcowych. Dlatego chcemy móc korzystać z dobrodziejstw współczesnej medycyny w leczeniu wszelkich schorzeń onkologicznych i chcemy to zrobić posługując się tym co już powiedziałem – zapobiegać, niż leczyć. Wyłapywać chorobę na jak najwcześniejszym etapie jej rozwoju. Miałem kilka ciekawych bardzo spotkań z profesorami, specjalistami onkologii, oni za każdym razem uczulali mnie na konieczność wzmocnienia diagnostyki onkologicznej. A więc od tego zaczynając, a skończywszy na trudnych, skomplikowanych procedurach chirurgicznych i farmakologii. To dla nas jeden z priorytetów po to, żeby ocalić jak najwięcej ludzi przed tą straszną chorobą –mówił Premier Mateusz Morawiecki.
Posłuchaj całej rozmowy: