Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Po leczeniu raka piersi nie cierpią na powikłania

czwartek, 15 lutego 2024 10:45 / Autor: Maciej Piętka
Po leczeniu raka piersi nie cierpią na powikłania
FOT. fb Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
Po leczeniu raka piersi nie cierpią na powikłania
FOT. fb Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Program profilaktyki obrzęku limfatycznego, realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii sprawił, że u zdecydowanej większości pacjentek nie pojawiły się groźne powikłania.

Program realizowany był w latach 2020-2023, a udział w nim wzięło ponad 3,5 tyś. kobiet, z których tylko u 33 wystąpił obrzęk.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów. Zamierzeniem projektu było zmniejszenie o 10 procent ryzyka wystąpienia obrzęku limfatycznego u kobiet po leczeniu raka piersi. Dzięki udziałowi w programie ponad 99 procent pacjentek uniknęło tego powikłania – mówi dr Anna Opuchlik kierownik Zakładu Rehabilitacji Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Dzięki działaniom placówki ograniczono negatywne skutki leczenia chirurgicznego poprzez podnoszenie sprawności fizycznej, ale i psychicznej pacjentek.

Obrzęk limfatyczny to późne następstwo leczenia onkologicznego. Szacuje się, że dotyka nawet połowy pacjentek po leczeniu raka piersi. Polega na gromadzeniu się chłonki w przestrzeniach międzykomórkowych, co powoduje wzrost obwodu kończyny po stronie operowanej piersi. Nieleczony staje się chorobą przewlekłą, pogarszając sprawność fizyczną chorej, a nawet prowadząc do inwalidztwa.

Źródło: onkol.kielce.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO