MIASTO
Pierwsi zatrudnieni w kampusie GUM. Jeden z nich obsłuży najdokładniejszy zegar na świecie
Rozstrzygnięto cztery pierwsze procesy rekrutacyjne do pracy w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar. Ośrodek rozpocznie działalność 1 stycznia 2024 roku.
Trzech z nowozatrudnionych pochodzi z województwa świętokrzyskiego, natomiast jeden z województwa lubuskiego i aktualnie kończy doktorat na Politechnice Poznańskiej.
– To bardzo młody i perspektywiczny pracownik z laboratorium czasu, który będzie odpowiadał za fontannę cezową, czyli bardzo dokładny zegar. Rekrutacje prowadzimy w całej Polsce. Zgłosiło się łącznie 59 osób z całej Polski, niektóre z tytułami naukowymi. To nas pozytywnie zaskoczyło. Czeka nas niedługo kolejnych 26 rekrutacji w przyszłym roku i roku 2023 – tłumaczy dyrektor generalny GUM.
Wspomniany zegar to jedno z najciekawszych urządzeń jakie znajdzie się w Kielcach.
– Najbardziej dokładne zegary na świecie to fontanny cezowe. To specyficzne urządzenie, które nie tak prosto obsłużyć. W Polsce znajdują się dwa tego typu aparatury. Jedno z nich będzie przeniesione do Kielc. Dzięki temu miasto stanie się bardzo ważnym punktem na mapie czasu na całym świecie. Wymiana sygnału czasu i jego dystrybucja następuje poprzez porównywanie się z innymi urzędami miar na terenie całej Ziemi. Czas jest strażnikiem naszego bezpieczeństwa. On czuwa nad konkretnymi transakcjami bankowymi, aukcjami i giełdą. Kiedy dochodzi do przestępstw, to dzięki temu, że mamy precyzyjny pomiar czasu jesteśmy w stanie dojść do tego kto dokonał danego przestępstwa – zauważa nasz rozmówca.