Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Paweł Lisicki w Kielcach

wtorek, 22 stycznia 2019 19:55 / Autor: Michał Łosiak
Paweł Lisicki w Kielcach
Paweł Lisicki w Kielcach
Michał Łosiak
Michał Łosiak

O Kościele, upadku Zachodu, kryzysie i możliwych receptach mówił w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, pisarz i publicysta. Spotkanie dotyczyło najnowszej książki prelegenta pt. „Epoka Antychrysta”.

Akcja książki rozgrywa się w 2217 roku, kiedy to świat i Kościół przechodzą diametralne zmiany. – Staram się pokazać coś, co obecnie jest w zalążku, czyli początek zjawisk oraz kierunek jakie obierają. Nikt z nas nie panuje nad przyszłością i zawsze pojawia się cała masa dodatkowych czynników, dlatego wizja, którą zaprezentowałem może się przecież nie zrealizować. Gdybyśmy porównali wyobrażenia ludzkie z połowy XX w. ze stanem współczesnej kultury i cywilizacji to myślę, że patrząc wstecz moglibyśmy zobaczyć w jakim kierunku to się rozwinie – tłumaczył Paweł Lisicki. Autor podzielił się również swoją opinią na temat największych zagrożeń dla Kościoła w czasach współczesnych. – Największym zagrożeniem jest zbytnia uległość wobec ducha świata, czyli chęć dopasowania się do oczekiwań zewnętrznych pod hasłem nawiązania kontaktu ze współczesną kulturą i cywilizacją liberalną. W efekcie jednak Kościół do nich nie dociera, ale gubi część swojego depozytu. Uwspółcześnianie, dialogowanie, znajdowanie wspólnego języka kończy się chaosem – uważa publicysta.

Spotkanie było okazją do dyskusji na temat obecnej sytuacji Kościoła oraz cywilizacji chrześcijańskiej. – Nie ma żadnych prostych recept. Mówię jedynie o szkicu recepty. Ważne jest dobre zdefiniowanie współczesności i nie uciekanie w zbyt łatwe odpowiedzi oraz nie zaspokajanie się prostymi odpowiedziami. Jednocześnie warto dotknąć tego co nas najbardziej boli i jest dla nas niepokojące – stwierdził Paweł Lisicki.

Autor zdradził również źródła inspiracji do swojego dzieła. – Kilkukrotnie już mówiłem, że odwołuję się do książki „Władca Świata” Roberta Bensona i „Krótkiej opowieści o Antychryście” Włodzimierza Sołowjowa. Są jednak pewne różnice – zaznaczył.

Spotkanie zorganizowała Fundacja imienia Stefana Artwińskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO