Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Osiem nowych autobusów w MPK. Lada dzień wyjadą w miasto

piątek, 31 marca 2023 11:20 / Autor: Weronika Karyś
Osiem nowych autobusów w MPK. Lada dzień wyjadą w miasto
Osiem nowych autobusów w MPK. Lada dzień wyjadą w miasto
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach zakupiło od starachowickiej firmy MAN osiem nowoczesnych autobusów. Pojazdy zostały dziś poświęcone i oficjalnie przekazane do eksploatacji. Z początkiem kwietnia wyjadą na ulice miasta.

Flota została zasilona czterema dwunastometrowymi i czterema osiemnastometrowymi autobusami.

– Pojazdy są ciche, stabilne, wyposażone w system klimatyzacji. Komfort jazdy nimi będzie odczuwalny zarówno dla kierowców, jak i pasażerów – mówi Zbigniew Piękny, prezes zarządu MPK.

Pojazdy zostały kupione z środków własnych spółki i kosztowały dwanaście milionów złotych.

– Co roku mamy coraz lepszy i coraz droższy tabor. To są ogromne wyrzeczenia finansowe dla załogi. Przypominam, że w ostatnich piętnastu miesiącach zakupiliśmy w sumie dwadzieścia sześć nowych samochodów wysokiej generacji, w tym samochody najdroższe, czyli osiemnastometrowe przegubowce – informuje Bogdan Latosiński, przewodniczący rady nadzorczej KASP.

Autobusy, które lada dzień wyjadą na kieleckie ulice poświęcił dzisiaj (31 marca) ks. biskup Marian Florczyk.

– Będę się modlił o sprawność tych autobusów, o szczęśliwy przejazd dla pasażerów, ale również za kierowców. Myślę, że ich praca jest bardzo odpowiedzialna i dla nich jest potrzebne szczególne błogosławieństwo – zaznaczył ksiądz biskup.

W wydarzeniu wziął również udział senator Krzysztof Słoń.

– Te osiem autobusów spełnia bardzo wyśrubowaną normę Euro 6. Są to autobusy nisko awaryjne, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo transportu. W okresie letnim bardzo dobrze będzie działała klimatyzacja. Jest także świetny dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich oraz dla kobiet z dziećmi – zaznacza senator.

Nowy sprzęt bardzo dobrze ocenia również Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

– To ważny dzień dla spółki. Osiem nowoczesnych autobusów trafia do obiegu. Będą z nich korzystali mieszkańcy Kielc i powiatu. To są autobusy zakupione ze środków własnych MPK i to zasługuje na ogromny podziw. To dowodzi, że spółka potrafi skutecznie zarządzać swoimi finansami – stwierdza.

– Nowe autobusy to nowa jakość zarówno dla firmy, jak i dla mieszkańców Kielc. Wypadałoby sobie życzyć, żeby wszystkie firmy transportowe były tak dobre jak kielecka – skwitował Jarosław Karyś, przewodniczący kieleckiej rady miasta.

Nowe pojazdy będzie można poznać między innymi po numerach bocznych – od 271 do 274 i od 421 do 424.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO