Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Niezwykłe dywany Kuby Święcickiego nominowane do Green Product Award 2021

piątek, 29 stycznia 2021 10:30 / Autor: Adrianna Linertowicz
Niezwykłe dywany Kuby Święcickiego nominowane do Green Product Award 2021
Fot. Piotr Seweryn
Niezwykłe dywany Kuby Święcickiego nominowane do Green Product Award 2021
Fot. Piotr Seweryn
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Największy jego dywan to aż 3,5 kilometrów (!) materiału, 25 tysięcy węzłów i trzy miesiące zaangażowania. Wyplatane z bawełnianego sznura i naturalnie farbowane dywany to wynik ciężkiej pracy rąk Kuby Święcickiego z Instytutu Dizajnu w Kielcach. Teraz możemy pomóc projektantowi sięgnąć po nagrodę!

Kolekcja "Knot" składa się z czterech dwustronnych dywanów, wykonanych techniką makramy. W projektach Kuba wykorzystał bawełniany sznur o grubej średnicy, pochodzący od polskiego producenta.

– Dominującym kolorem serii jest jasny beż, czyli naturalny odcień sznurów. Wprowadzone do kolekcji inne barwy uzyskałem poprzez barwienie tradycyjne roślinami. W tym celu zastosowałem, pochodzące z mojego najbliższego otoczenia, surowce bogate w garbniki, takie jak szyszki świerków, owocnie sumaka octowca, czy łuski cebuli – mówi Kuba Święcicki. ­– Realizując projekty techniką makramy chciałem odczarować jej typowy wizerunek, który na ogół kojarzy się z motywami dekoracyjnymi. Zależało mi na tym, by pokazać tradycyjne rzemiosło w nowym świetle – dodaje.

Wykorzystanie wyłącznie węzła żebrowego pozwoliło uzyskać pożądany, minimalistyczny efekt. Przygotowanie  unikatowej kolekcji zajęło projektantowi około rok. Co ważne, w swojej pracy Kuba nie lubi marnotrawstwa.

– Zasady zrównoważonego rozwoju są dla mnie bardzo istotne, dlatego resztki poprodukcyjne staram się ponownie wykorzystywać m.in. do działań warsztatowych, czy mniejszych realizacji. Także wybór barwienia naturalnego nie był przypadkowy. Ta szlachetna technika jest przyjazna środowisku, a uzyskane kolory nie płowieją, jedynie z czasem mogą stawać się coraz jaśniejsze – tłumaczy Kuba Święcicki. – Taki produkt może zmieniać się wraz ze swoim właścicielem, a dzięki temu, że faktura dywanu jest dwustronna, w momencie kiedy nam się znudzi, możemy obrócić go na drugą stronę – dodaje.

Projektant tłumaczy, że obecne czasy zdeterminowane są przez wiele czynników zewnętrznych i wymagają wypracowania nowych metod działania. Rękodzieło pozwala na tworzenie rzeczy w sposób bardziej dojrzały i przemyślany. Przekłada się również na nasze decyzje zakupowe – pozwala robić zakupy rzadziej, ale mądrzej. Dlatego też warto jest sięgać po rozwiązania praktyczne, ponadczasowe i trwałe w użytkowaniu.

– Kolekcja dywanów "Knot" dokładnie taka miała być w założeniu. Niezwykle cieszy mnie pozytywny odbiór wśród ludzi, którzy mieli okazję podejrzeć mnie w pracowni podczas wyplatania projektów. Mam nadzieję, że kolekcja stanie się punktem wyjścia do powołania w przyszłości własnego studia projektowego – mówi projektant.

Celem międzynarodowego konkursu Green Concept Award jest uhonorowanie nowych koncepcji, dotyczących zrównoważonych materiałów, produktów i usług, których nie ma jeszcze na rynku. Poza wyborem zwycięzcy, swoich faworytów wskazują też internauci.

My także możemy wesprzeć projekt Kuby Święcickiego poprzez oddanie głosu tutaj. Głosowanie trwa do 15 lutego 2021 r.

Autor zdjęć: Piotr Seweryn

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO