Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„Niebieska Strefa” w kawiarni Choco Obsession

środa, 25 października 2023 10:40 / Autor: Weronika Karyś
„Niebieska Strefa” w kawiarni Choco Obsession
„Niebieska Strefa” w kawiarni Choco Obsession
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W kawiarni Choco Obsession w Kielcach przy ul. Leonarda 15 powstała kolejna Niebieska Strefa w ramach projektu realizowanego przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce oraz Stowarzyszenie Sztuka Łączenia.

Niebieska Strefa to specjalny systemem komunikacji wspierający osoby w spektrum autyzmu w korzystaniu z oferty instytucji publicznych, w szczególności placówek kulturalnych. Choco Obsession jest pierwszą kawiarnią w województwie świętokrzyskim, w której uruchomiono taką przestrzeń.

– Nasza kawiarnia zawsze była otwarta na wszystkich. Jesteśmy miejscem inkluzywnym, a nie ekskluzywnym. Zapraszamy do siebie każdego, a w przypadku Niebieskiej Strefy nie tylko osoby w spektrum autyzmu, ale w ogóle tych, którzy nie mogą odnaleźć się w zgiełku codzienności i nie lubią hałasu – mówi Radosław Ozdoba zarządzający kawiarnią Choco Obsession. 

– Wiele mówi się o poprawieniu dostępności do urzędów publicznych czy instytucji kultury osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale ciągle zbyt mało zauważa się problemy choćby osób z autyzmem – dodaje Radosław Ozdoba.

Specjaliści z Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Kielcach przeprowadzili w Choco Obsession szkolenie, podczas którego uwrażliwili pracowników kawiarni na potrzeby osób w spektrum autyzmu. Dodatkowe oznaczenia poszczególnych miejsc w kawiarnianej przestrzeni ułatwią takim osobom skorzystanie z oferty lokalu.

Do końca 2023 roku Niebieskie Strefy zostaną wdrożone w 14. świętokrzyskich placówkach kulturalnych i społecznych.

Projekt Niebieska Strefa sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO