Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nawet 300 tys. zł dofinansowania z ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy

wtorek, 16 maja 2023 13:16 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Nawet 300 tys. zł dofinansowania z ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
Nawet 300 tys. zł dofinansowania z ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Nawet do 300 tys. złotych może otrzymać przedsiębiorca na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Projekty należy składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Termin mija 18 maja.

- Płatnicy składek mogą uzyskać dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy. Na ten cel ZUS przeznaczył łącznie 100 mln zł – informuje Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS.

W ramach konkursu każdy płatnik składek może uzyskać dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. zł.

- ZUS wybierze projekty, które poprawią bezpieczeństwo pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi, czy zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy – uzupełnia Szkalej.

Projekty mogą dotyczyć m.in. zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości.

- Ważne jest, by wnioskodawca nie zalegał z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, czy opłacaniem podatków. Nie może też być w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem – dodaje Paweł Szkalej.

Wniosek o dofinansowanie wraz z dokumentacją należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl. Szczegółowe warunki konkursu i dokumenty do pobrania są dostępne pod adresem www.zus.pl/ prewencja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS. Pytania dotyczące konkursu można kierować drogą elektroniczną na e-mail: konkurs@zus.pl. Płatnik składek może otrzymać dofinansowanie nie częściej niż raz na 3 lata.

Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

W poprzedniej edycji konkursu z dofinansowania ZUS skorzystało około tysiąca pracodawców w Polsce. Środki pochodzą z części funduszu wypadkowego przeznaczonej na działania zapobiegające wypadkom.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO