Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Będzie remont wieżowca przy ul. Młodej? Radni interpelują

piątek, 01 grudnia 2023 14:22 / Autor: Weronika Karyś
Będzie remont wieżowca przy ul. Młodej? Radni interpelują
Będzie remont wieżowca przy ul. Młodej? Radni interpelują
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Kieleccy radni zawnioskowali do prezydenta Bogdana Wenty o sięgnięcie po środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dzięki którym miasto mogłoby odremontować wieżowiec przy ul. Młodej pod mieszkania komunalne. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 80 procent wszystkich kosztów.

Przypomnijmy, że ostatni lokator opuścił wieżowiec przy ulicy Młodej kilka tygodni temu. To ponownie ożywiło dyskusję na temat dalszych losów budynku.

– O tym, że Kielce borykają się z problemami mieszkaniowymi wiemy nie od dziś. Mamy 105 pustostanów, ale nie mamy pieniędzy, by je wyremontować. Program „Mieszkanie za remont” cieszy się ogromnym powodzeniem, a to nadal kropla w morzu potrzeb. Na mieszkanie od miasta czeka w Kielcach ponad tysiąc rodzin. To jest ogromna liczba, a w wieżowcu przy Młodej jest ponad 150 lokali. Dziś na ręce prezydenta Bogdana Wenty składamy więc interpelację, której przedmiotem będzie pozyskanie dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego na przebudowę tego budynku pod mieszkania komunalne – informuje Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca kieleckiej rady miasta.

Z Banku Gospodarstwa Krajowego miasto może pozyskać dofinansowanie w wysokości nawet 80 procent wszystkich kosztów.

– Pieniądze można przeznaczyć na kompleksową termomodernizację, wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych, wykonanie remontu klatek schodowych i wszystkich mieszkań, wymianę okien, drzwi, wind, tak aby został on na nowo zagospodarowany. W Starachowicach już korzystamy z takich rozwiązań i kończymy adaptację takiego budynku wielorodzinnego na 103 lokale – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic.

Pomysłodawcy podkreślali również, że w najbliższym czasie dzielnica ma całkowicie zmienić swoje oblicze.

– Niedaleko powstanie osiedle Nowy Czarnów, a ulica Młoda zostanie wyremontowana, więc naturalną koleją rzeczy jest to, że wieżowiec, do tej pory socjalny, również musi zmienić swoje oblicze. Mówi się o tym, że miasto zamierza wyburzyć wieżowiec lub sprzedać działkę, na której się on znajduje. Mamy jednak dokumenty z Politechniki Świętokrzyskiej, które potwierdzają, że stan techniczny budynku jest dobry. To podstawa do uzyskania dofinansowania na remont – podkreśla radny miasta Kielce, Dariusz Kisiel.

O odpowiedzi miasta na interpelację będziemy informować na bieżąco.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO