Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Marsz Katyński przeszedł przez Kielce

poniedziałek, 24 kwietnia 2017 19:44 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Marsz Katyński przeszedł przez Kielce
fot. Dariusz Skrzyniarz
Marsz Katyński przeszedł przez Kielce
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Ulicami Kielc przeszedł IV Marsz Katyński. Takim wydarzeniem przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, służb mundurowych i młodzieży szkolnej włączyli się w obchody 77. rocznicy wymordowania przedstawicieli polskiej inteligencji, czego dopuścili się sowieci wiosną 1940 roku. W tym roku, pamięć o ofiarach uczcimy w Kielcach w sposób szczególny, a to za sprawą rozpoczętego właśnie Tygodnia Katyńskiego, w który zaangażowało się kilka istotnych instytucji.

Tradycyjnie, Marsz Katyński wyruszył z ulicy Sienkiewicza. Oficjalne otwarcie uroczystej parady i Tygodnia Katyńskiego odbyło się na kieleckim Rynku. Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zwracając się do zebranych, mówił, że przez wiele lat prawda o zbrodni sprzed lat była zakłamywana. - Kłamstwo żyło zbyt długo. Porażające w tym kłamstwie jest to, że nawet wolny świat nie chciał o zbrodni pamiętać. Cenzura w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii nie dopuszczała przez lata informacji o Katyniu. Gdy nasi rodacy żyjący na Wyspach Brytyjskich w 1976 roku odsłaniali pierwszy pomnik katyński w Londynie, nie pozwolono im napisać, kto dokonał zbrodni. Pojawiła się tylko data. Co więcej, specjalnym rozkazem zabroniono oficerom armii brytyjskiej uczestnictwa w tamtej uroczystości. Rozkaz złamał jeden oficer. Uratował honor armii – opowiadał Jarosław Szarek. - Walkę o pamięć wygraliśmy, kłamstwo pokonaliśmy – mówił.

Po krótkiej oficjalnej części zebrani przemaszerowali na Cmentarz Partyzancki, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający zbrodnię katyńską. Marsz zakończył się na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia na Kadzielni. Przed rzeźbą „Sen” Gustawa Zemły złożone zostały wieńce i znicze. - Sen może być bezpieczny, piękny, może być też niespokojny. Część rodzin tych, którzy zginęli już dziś mogą spać spokojnie, choć wiadomo, że w sercu na zawsze pozostanie rozdarta rana i ból. Są też takie rodziny, które czekają na to by dać im spokojny sen. Musimy o nich pamiętać – mówiła Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach, odnosząc się do miejsca spotkania i zbrodni sprzed lat. - To, że dziś znicze pamięci złożyła młodzież, wśród której znajduje się tylu ludzi chcących należeć do grup rekonstrukcyjnych, to coś pięknego. To młode pokolenie przywraca honor i szacunek tym, którzy zostali tak bestialsko zamordowani. Służba ojczyźnie ma swoją wielką cenę, a obowiązkiem państwa jest pamiętać o tych, którzy w imię tej służby stracili życie. To, co możemy zrobić to pamiętać o tym, że oni zginęli. To jest nasze wyzwanie na przyszłość – przekonywała.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z przemarszu.

Przez kilka kolejnych dni historycy i przedstawiciele Muzeum Katyńskiego czy Komendy Głównej Policji będą mówili w Kielcach o zbrodni katyńskiej. Większość spotkań odbędzie się w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” przy ulicy Warszawskiej. Zakres tematyczny zaplanowanych prezentacji jest szeroki. Kliknij tutaj, aby przejrzeć bardziej szczegółowy program.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO