MIASTO
Kielczanie upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej
Ulicami Kielc przeszedł IX Marsz Katyński. Wydarzenie upamiętniło ofiary sowieckiej zbrodni z 1940 roku, kiedy NKWD strzałem w tył głowy zamordowało prawie 22 tysiące polskich jeńców wojennych, głównie oficerów, policjantów i przedstawicieli inteligencji. W tym roku obchodzimy 84. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.
– IX edycja Marszu pokazuje trwałą pamięć kielczan o wszystkich rodakach zamordowanych na nieludzkiej ziemi. Historycy ustalili, że mieszkańcy dawnego województwa kieleckiego stanowili dziesięć procent wszystkich zamordowanych w Katyniu. Skala i powszechność Zbrodni Katyńskiej jest ogromna. Ponad 21 tysięcy naszych rodaków zostało w sposób barbarzyński zamordowanych. A sprawcy tych zbrodni nie zostali ukarani – ocenia Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
W Marszu tradycyjnie wzięli udział przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych. Jak mówi Zbigniew Kowalski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, udział w tego typu przedsięwzięciach to patriotyczny obowiązek.
– Jesteśmy tutaj z racji propagowania pamięci o żołnierzach z Kielc którzy tam zginęli. A także ze względów wychowawczych, aby młodsze pokolenia rekonstruktorów również pamiętały o tym wydarzeniu – dodaje.
Uczestnicy Marszu przeszli ulicami Kielc z Placu Artystów na Skwer Pamięci Ofiar Katynia przy kieleckiej Kadzielni. Zwieńczeniem uroczystości była wspólna modlitwa przed monumentem „Sen” upamiętniającym ofiary stalinowskich zbrodni.
– To najbardziej widoczne upamiętnienie naszych bliskich – tak o Marszu mówi Jolanta Kulińska, wnuczka Władysława Sulewskiego, zamordowanego w Bykowni pod Kijowem.
– Marsz jest dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem. To również okazja do tego, aby młodzież dowiedziała się czegoś o Zbrodni Katyńskiej, być może ugruntowała swoją wiedzę. Idąc ulicami miasta pokazujemy, że jest taka rocznica. Zawsze ktoś rzuci okiem, może będzie mógł zgłębić wiedzę, coś do niego dotrze. Dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej, że pomaga nam w organizacji tego przedsięwzięcia – podkreśla.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i województwa, młodzież kieleckich szkół, służby mundurowe, samorządowcy a także parlamentarzyści.
– W Katyniu i innych miejscach kaźni zginęła elita naszego narodu, ponieśliśmy wówczas niepowetowaną stratę. Kilkadziesiąt lat trzeba było czekać aby móc ich wszystkich wspominać, za nich się modlić i oddawać im cześć – powiedział senator Krzysztof Słoń.
Z przedwojennego województwa kieleckiego w Katyniu i innych miejscach kaźni zostało zamordowanych co najmniej 2354 osoby. Organizatorami Kieleckiego Marszu Katyńskiego jest Delegatura IPN w Kielcach oraz Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska.
http://emkielce.pl/miasto/kielczanie-upamietnili-ofiary-zbrodni-katynskiej#sigProGalleriaa695e6c168