Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Naczelnik IPN o planach instytucji na kolejne miesiące

wtorek, 09 kwietnia 2024 16:10 / Autor: Maciej Piętka
Naczelnik IPN o planach instytucji na kolejne miesiące
Naczelnik IPN o planach instytucji na kolejne miesiące
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Dziś (9 kwietnia) przy Pomniku Harcerzy Poległych za Ojczyznę, dr Robert Piwko, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, opowiedział o planach instytucji na kolejne miesiące.

Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę powstał w latach osiemdziesiątych przez co… był wybrakowany. Dopiero niedawno, przy wsparciu stowarzyszenia kieleckich patriotów, zyskał koronę.

Jak zaznaczają pracownicy IPN, w 2024 roku czeka nas szereg ważnych i „okrągłych” rocznic.

– Przyjęliśmy kilka kluczowych dat. Przede wszystkim jest to 85. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Nad jej obchodami pracujemy tak naprawdę od marca. Chcemy godnie upamiętnić wszystkich bohaterów września 39’, którzy pochodzą z ziemi kieleckiej – podkreśla dr Robert Piwko.

Bardzo mocny nacisk zostanie położony szczególnie na westerplatczyków, czyli tych, którzy bronili polskiego wybrzeża przed niemiecką agresją. Pracownicy IPN o bohaterach będą opowiadać w szkołach, na spotkaniach z seniorami ale i… w aresztach.

Druga rocznica dotyczyć będzie z kolei rozpoczęcia akcji „Burza”.

– W tym wypadku również chcemy trafiać do różnych środowisk. Zorganizujemy więc m.in. konkurs terenowy skierowany do młodzieży. Oczywiście nie da się rozmawiać o akcji „Burza” bez udziału wojska. To armia jest przecież kontynuatorką działań chociażby AK – dodaje dr Robert Piwko.

Delegatura planuje także zorganizowanie panelu dyskusyjnego w tym temacie. Placówka zapowiada także szereg akcji dotyczących 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszko.

Działalność IPN to jednak nie tylko promocja historii tradycyjnej, ale i tej dotyczącej… sportu.

– Z okazji setnej rocznicy uczestnictwa polskiej reprezentacji w Igrzyskach Olimpijskich przygotowaliśmy specjalny konkurs. Autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody podczas gali zorganizowanej w siedzibie Ministerstwa Sportu. Przybliżymy także sylwetki wybitnych olimpijczyków – wyjaśnia Ilona Religa-Gola, historyk z Delegatury IPN w Kielcach.

Podczas konferencji prasowej mówiono również o wydarzeniach, które odbędą się już niebawem. Na sobotę (13 kwietnia) wypada bowiem 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej.

– Przypomnę, że ofiarą tej zbrodni było prawie 22 tysiące osób należących do polskiej elity intelektualnej. Oczywiście z tej okazji zorganizujemy specjalne obchody, szczególnie, że w Katyniu zamordowano ponad dwa tysiące osób związanych z Kielecczyzną. Chcemy zaprosić wszystkich na doroczny Marsz Katyński – mówi Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek (12 kwietnia) o godzinie 12 na Placu Artystów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO