Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Manifestowali przeciwko cenzurze w Internecie

poniedziałek, 02 lipca 2018 19:02 / Autor: Magdalena Nowak
Manifestowali przeciwko cenzurze w Internecie
Manifestowali przeciwko cenzurze w Internecie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Na kieleckim rynku odbył się protest przeciwko unijnej dyrektywie ACTA 2, dotyczącej cenzury w Internecie.

Mieszkańcy miasta manifestowali przeciwko 11 i 13 art. projektu dyrektywy o prawie autorskim, nad którymi pracuje Parlament Europejski. Planowane zmiany miałyby zostać wprowadzone 4 lipca. Związane są one z publikowaniem treści i ich monitorowaniem oraz podatkiem od linków. Celem zmian jest m.in. ochrona własności intelektualnej, czyli zwalczanie piractwa. – Dzisiaj pokazujemy jak szkodliwe dla użytkowników Internetu są te dwa artykuły, które w znaczny sposób ograniczą wolność w Internecie – powiedziała podczas protestu Magdalena Fogiel-Litwinek prezes stowarzyszenia Kukiz’15 w województwie świętokrzyskim. –Zniknie wiele portali takich jak demotywatory.pl czy kwejk.pl, dlatego, że nie będą mogły swobodnie działać. Mamy w Polsce dobrze działające prawo ochrony praw autorskich , nie widzimy potrzeby wprowadzania nowych dyrektyw, następnego prawa, które się powiela – dodała Forgiel-Litwinek. Protestujący podpisali się pod petycją, skierowaną do polskich europosłów, aby zagłosowali przeciwko ustawie.

Według manifestujących ACTA2, to zagrożenie dla małych wydawców. Obawy przeciwników związane są również z możliwością inwigilowania wiadomości i komentarzy. To zdaniem protestujących, próba wprowadzenia pełnej cenzury w Internecie i ograniczenie wolności słowa.

-Nie mamy żadnych, najmniejszych nawet zamiarów, żeby ograniczyć dostęp do treści w Internecie- zadeklarował podczas sobotniej konferencji prasowej w Rzeszowie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd rozmawia z Komisją Europejską, by unijne rozporządzenie było jak najłagodniejsze. –My jak najbardziej uważamy, że nie tylko dostępność do treści w Internecie, ale również wszelkie możliwości przedstawienia swoich własnych opinii to jest bardzo ważna część życia obywatelskiego i społecznego – podkreślił szef rządu.

Na ten moment serwisy internetowe nie mają obowiązku automatycznego kontrolowania treści zamieszczanych przez użytkowników. Jeśli natomiast podejrzewają, że jest ona nielegalnego pochodzenia, muszą bezzwłocznie usunąć lub zablokować materiał.

 

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO