MIASTO
Konkurs łazików coraz bliżej. Wicepremier przekazał wsparcie
Na terenie Politechniki Świętokrzyskiej trwają ostatnie prace przy formowaniu pola marsjańskiego, na którym w najbliższy weekend odbędą się zawody łazików marsjańskich. Poseł Michał Cieślak przekazał dziś w imieniu wicepremiera Jarosława Gowina pół miliona złotych na organizację tego przedsięwzięcia.
40 zespołów z 15 krajów weźmie udział w prestiżowych zawodach robotów marsjańskich. Na potrzeby European Rover Challenge na kampusie kieleckiej uczelni zostało uformowane pole marsjańskie, które swoim kształtem, kolorem i składem geologicznym imituję powierzchnię Czerwonej Planety.
– Przygotowaliśmy obszar o powierzchni 30 na 40 metrów, który opowiada historię Marsa w pigułce. Są tu przedstawione wszystkie procesy geologiczne zachodzące w przeszłości i obecnie na Marsie. Mamy tutaj zobrazowany np. wielki krater uderzeniowy, który w rzeczywistości powstał około cztery miliardów lat temu – opowiada Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych w Polskiej Akademii Nauk która zaprojektowała teren.
– Materiały do budowy tego pola zostały pozyskane z kopalni Józefka w Górnie. W większości jest to dolomit, czyli skała, która nie jest najbardziej popularna na Marsie, tam jest więcej bazaltu i piaskowców. Jednak dolomit wygląda bardzo podobnie i pod względem właściwości mechanicznych, czyli tego co chcemy testować jest to bardzo dobry materiał – dodaje Anna Łosiak.
Poseł Michał Cieślak przekazał w imieniu wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, pół miliona złotych na organizację tego wydarzenia. – Mam nadzieję, że to będzie kolejny udany konkurs. Musimy pamiętać, że to przedsięwzięcie to nie tylko zawody łazików marsjańskich, ale także ogromne wydarzenie naukowo-technologiczne – podkreślił parlamentarzysta.
Zawodom towarzyszyć będzie konferencja naukowo-biznesowa, składająca się z dwóch bloków tematycznych. – Pierwszy dotyczy przedsiębiorczości. Porozmawiamy o tym, jak firmy z regionu świętokrzyskiego mogą zaistnieć, pracując w sektorze i dla sektora kosmicznego. Pokażemy takie przykłady. Zaplanowaliśmy również specjalny panel dyskusyjny. Chcemy zainspirować rodzimych przedsiębiorców do współpracy. Drugiego dnia podyskutujemy o robotyce kosmicznej. Kończymy w sobotę panelem dotyczącym komercjalizacji – informuje Łukasz Wilczyński, organizator ERC. W trakcie imprezy zaplanowano również warsztaty dla przedsiębiorców.
W imprezie wezmą udział przedstawiciele świata nauki i biznesu, w tym m.in. Steve Jurczyk, wiceszef NASA, Gianfranco Visentin, kierownik działu robotyki i automatyki Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Mariella Grazino, dyrektor ds. systemów kosmicznych i robotyki w grupie GMV. Wstep na wydarzenie jest wolny.