MIASTO
AGH Space Systems zwycięzcą European Rover Challenge
Zespół Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa zajął pierwsze miejsce w zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge, odbywających się na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. Kielecki Impuls był czwarty.
Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 2 500 dolarów amerykańskich, czyli około 10 000 złotych.
– Spędziliśmy setki godzin w warsztacie, daliśmy z siebie wszystko. To projekt, który rozwijamy nieprzerwanie od pięciu lat, przejmują je kolejne pokolenia studentów. Rozbudowujemy jeden łazik od początku projektu, choć nie ma obecnie żadnej części, która pamiętałaby początek. W tym roku ukończyliśmy nowy manipulator, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie dwa lata. Zadziałał perfekcyjnie – powiedział Adam Zagrajek ze zwycięskiej drużyny.
Drugie miejsce zajął szwajcarski zespół EPFL Explore, a trzecie – ITU Rover Team z Turcji.
Przyznano nagrody także zespołom uczestniczącym w zawodach zdalnie. Najlepiej poradził sobie indyjski DJS Ankariksch, drugi był Mars Rover Manipal z tego samego kraju, podium zamknął włoski Projekt RED.
– Mieliśmy bardzo utytułowane zespoły, które zdobywały tytuły w poprzednich latach. Widać to po pracy w ciągu roku, komunikowanej w mediach społecznościowych. Poprzeczka z roku na rok rośnie - podsumował tegoroczny konkurs Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Dodaje także, że pogoda zmieniła plany tegorocznych organizatorów.
– Przygotowywaliśmy się na deszcz, mieliśmy zadaszenie. Ulewa niestety wprowadziła plan B, jedno z zadań, naprawa reaktora, odbywała się w hali. Nie trzeba było korzystać z MarsYardu. Widzowie, pomimo tej pogody nas licznie odwiedzali - podkreślił Łukasz Wilczyński.
Zawody łazików odbywały się na MarsYardzie - specjalnie przygotowanym torze, odzwierciedlającym warunki panujące na czerwonej planecie.
Pełna lista nagród i wyróżnień: