Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielczanie pamiętali o ofiarach Zbrodni Katyńskiej

wtorek, 13 kwietnia 2021 11:26 / Autor: Michał Łosiak
Kielczanie pamiętali o ofiarach Zbrodni Katyńskiej
Kielczanie pamiętali o ofiarach Zbrodni Katyńskiej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na Cmentarzu Partyzanckim rozpoczęły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku obchodzimy 81. rocznicę mordu dokonanego na polskich jeńcach wojennych przez NKWD.

Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Zbrodni Katyńskiej. Następnie uczestnicy przeszli przed pomnik Sybiraków na Cmentarzu Starym.

– Ich postawa była niezłomna i naszym obowiązkiem jest o nich pamiętać, ale również docierać do prawdy, bo motywy tej zbrodni oraz pełna lista osób, które zginęły nie jest znana. Ta liczba, około dwudziestu dwóch tysięcy, jest tak naprawdę liczbą przybliżoną – mówiła Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach.

Jak podkreślał senator Krzysztof Słoń, Zbrodnia Katyńska była niewyobrażalna.

– Sowieci, mając za nic wszelkie umowy międzynarodowe, z cynizmem i premedytacją wymordowali ponad dwadzieścia tysięcy istnień. Chcieli mieć na okupowanych terenach spokój. Polska elita stanowiłaby dla nich zagrożenie. To jest dowód, że Polska musi być silna i musi bronić swoich obywateli – zauważył.

W uroczystości zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska” i Instytut Pamięci Narodowej wziął również udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

– Prawda ostatecznie zwyciężyła. Zbrodnia Katyńska była zaplanowana z pełną premedytacją i pogardą dla narodu, życia i przeciwnika, którego znaleźli Sowieci w Polakach. Stanęliśmy im na drodze, ale pamięć, choć za wielką cenę, wygrała – stwierdził.

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbędzie się również sesja popularno-naukowa online zorganizowana dla uczniów I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, poświęcona tematyce mordu dokonanego przez NKWD na polskich jeńcach wojennych. Z kolei 14 kwietnia o godzinie 14 będzie miała miejsce promocja książki Marka Jończyka „Tatuś Wasz jest w Rosji…”. Listy kieleckich Katyńczyków, transmitowana na profilu FB Delegatury IPN w Kielcach.

Ponadto w piątek, 16 kwietnia o godz. 11, delegacje oddadzą hołd pod pomnikiem ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża.

Ofiarą Zbrodni Katyńskiej, popełnionej przez Sowietów wiosną 1940 roku, padło co najmniej 21 857 obywatelach polskich – oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Aż 11 proc. zamordowanych było związanych z przedwojennym wojewna ództwem kieleckim. Konsekwencją sowieckiego ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Wywarło ono olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Przemiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 roku dały początek walce o prawdę. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni – najczęściej żony i dzieci zamordowanych.

Dzień Pamięci Ofiar Katynia został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji z początku marca 1940 roku. Dzień ten przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskiej inteligencji. Miało to miejsce 13 kwietnia 1943 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO