Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielczanie uczczą rocznicę Powstania Warszawskiego

wtorek, 01 sierpnia 2023 09:18 / Autor: Wojciech Dudkowski
Kielczanie uczczą rocznicę Powstania Warszawskiego
Kielczanie uczczą rocznicę Powstania Warszawskiego
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Kielce, podobnie jak cała Polska uczczą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17 czyli "Godzinie W" zawyją syreny, a mieszkańcy staną w minucie ciszy.

Oficjalne obchody rozpoczną się Mszą świętą w kościele garnizonowym o godzinie 15:45. Następnie jej uczestnicy przemaszerują na Skwer Szarych Szeregów i pod pomnikiem Harcerzy Poległych za Ojczyznę będą oczekiwać na "Godzinę W". Po minucie ciszy odegrany zostanie hymn państwowy, a przedstawiciele władz i instytucji złożą wieńce.

Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci zaprasza kielczan na 16:45 na Rondo Giedroycia. Tam, oprócz dźwięku syren, zostaną także odpalone race.

O godzinie 18 w Kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury wyświetlony zostanie film "Pierścionek z orłem w koronie". Główny bohater, podchorąży Marcin, wycofuje się ze swoimi kompanami z ruin stolicy. Ranny powstaniec trafia do szpitala pod Warszawą, gdzie sanitariuszka Janina pomaga mu odnaleźć innych żołnierzy plutonu. Jednocześnie przełożony Marcina major Steinert próbuje go nakłonić do walki z sowietami. Młody żołnierz jednak traci nadzieję na powodzenie kolejnych walk i liczy na doprowadzenie do rozejmu z władzą ludową.

Do 10 września, na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć wystawę "Armia Krajowa", przygotowaną przez IPN. Instytut przygotował także ekspozycje przed Buskim Centrum Kultury oraz  w Parku im. Adama Bienia w Staszowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO