Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielce pamiętały o Niezłomnych

piątek, 01 marca 2019 20:10 / Autor: Michał Łosiak
Kielce pamiętały o Niezłomnych
Kielce pamiętały o Niezłomnych
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Kielczanie wzięli udział w oficjalnych uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się przy Pomniku Armii Krajowej na Skwerze im. Stefana Żeromskiego. – Żołnierze powstania antykomunistycznego dla wielu byli przykładem niezłomności, źródłem nadziei i wiary w ostateczne zwycięstwo – pisał w liście do uczestników wydarzenia prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16.30 od odegrania Hymnu Państwowego i wciągnięcia na maszt Flagi Narodowej. Następnie Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski odczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. – Wyklęci, gdy Polska w efekcie pojałtańskiego porządku znalazła się w strefie wpływów sowieckiej Rosji uznali, że dla nich wojna skończyć się nie mogła. Ich postawa była znakiem oporu dla Polaków, którzy nie tylko udzielali im schronienia i wsparcia, ale sami również, choć w inny sposób, sprzeciwiali się narzuconej siłą władzy – pisał prezydent. – Przyszliśmy tutaj złożyć hołd żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego – dodała wojewoda.

Do zgromadzonych na Skwerze im. Stefana Żeromskiego przemówiła również dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. – Historia Wyklętych pokazuje różne aspekty: ich odwagi, męstwa, ale też pokazuje terror komunistyczny i system totalitarny. Wiemy, że podziemie niepodległościowe liczyło prawie 250 tysięcy ludzi, zaś ok. 20 tysięcy osób walczyło w lasach. Przez obozy i więzienia przeszło prawie 1,5 miliona ludzi. O historii wielu z nich nigdy się już nie dowiemy. IPN rozpoczął swoje badania, przywracał pamięć i biogramy. Mamy na swoim koncie wiele publikacji, które pozwoliły nam na dotarcie do miejsc i ludzi oraz dały szanse na ekshumacje i godne upamiętnienie Wyklętych – wyjaśniała.

Wśród uczestników wydarzenia byli m.in. Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Mirosław Gębski, starosta kielecki, czy pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, ale również parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: senator Krzysztof Słoń, posłanka Maria Zuba oraz wiceminister Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która odczytała list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. – Pomimo tego, że Żołnierze Niezłomni zostali zakopani w bezimiennych grobach to jednak stali się ziarnem. Wokół nich jednoczy się dziś nasza wspólnota narodowa – mówiła wiceminister Krupka.

Po okolicznościowych przemówieniach specjalną modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych odmówił ks. Dariusz Jarliński, wikariusz Kościoła Garnizonowego pw. NMP Królowej Polski w Kielcach. Następnie, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy Pomniku Armii Krajowej. Na koniec, orkiestra wykonała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO