Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kampus prawie gotowy

poniedziałek, 13 listopada 2023 12:37 / Autor: Michał Łosiak
Kampus prawie gotowy
Fot. GUM
Kampus prawie gotowy
Fot. GUM
Michał Łosiak
Michał Łosiak

1 stycznia 2024 roku ma ruszyć Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar. Budynki przy ulicy Wrzosowej już stoją, a wkrótce zostaną wyposażone w specjalistyczny sprzęt.

Przypomnijmy, że budowa rozpoczęła się w 2021 roku.  

– Szykujemy się do uzyskania pozwoleń na użytkowanie dla wszystkich ośmiu budynków kampusu. Trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe. W laboratoriach wymagane są specjalistyczne pomiary i roboty. Planujemy ich zakończenie do 11 grudnia, tak żeby móc rozpocząć testy aparatury, która w ciągu najbliższych tygodni trafi do Kielc z całego świata – mówi Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar w Kielcach.

Wśród wspomnianego sprzętu jest m.in. ultra-dokładne zegary – maser i fontanna cezowa, które trafią do laboratorium czasu.

– Ta ostatnia dotrze do nas z Poznania, ponieważ tam do tej pory funkcjonowała. Jej transport planujemy na początku przyszłego roku – tłumaczy Piotr Ziółkowski.

W stolicy regionu będzie znajdowała się również specjalistyczna komora akustyczna, nanomaszyna do pomiaru wielkogabarytowych przedmiotów, czy… państwpwy wzorzec kilograma.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO