Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Kielecki Teatr gotowy w stanie surowym

poniedziałek, 18 września 2023 14:19 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Kielecki Teatr gotowy w stanie surowym
[FOTO] Kielecki Teatr gotowy w stanie surowym
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Modernizowana siedziba Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przy Sienkiewicza 32  jest gotowa w stanie surowym. Teraz gmach czekają prace wykończeniowe. Termin pierwszej premiery (6 stycznia) jest jeszcze niepotwierdzony.

Całkowity koszt remontu wynosi 122 mln złotych. Połowę tych środków przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Gratuluję szybkości i sprawności przy realizacji tej inwestycji, która jest prowadzona w centrum miasta. To bardzo trudny projekt. Muszę przyznać, że pan dyrektor Kotański ujął mnie tym, że od siódmej rano potrafi być codziennie na placu budowy i poganiać kijem tam, gdzie trzeba – mówi Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Gmach stoi już w stanie surowym. W części budynku prowadzone są prace wykończeniowe.

– Jesteśmy na ostatniej prostej. Najdłużej czekaliśmy na główną scenę, ponieważ to miejsce gdzie była dokupiona kamienica. Finansowanie jest zabezpieczone, teraz walczymy z czasem, żeby zdążyć jak najszybciej otworzyć naszą siedzibę – tłumaczy Michał Kotański, dyrektor Teatru.

30 procent całej kwoty zostało przeznaczone na nowoczesną technologię sceny.

– Są dwie zapadnie, jest scena obrotowa, nowoczesne oświetlenie, a także dźwięk immersyjny, a przecież jego nie ma wiele teatrów. W skali tego budynku, bo my nie zbudowaliśmy nowego, tylko w tych proporcjach które były, pomieścimy najwięcej technologii, tyle ile się da. Droga dekoracji będzie, jak w Operze Narodowej, oczywiście w odpowiedniej skali – dodaje Kotański.

Pierwszy spektakl na Małej Scenie wyremontowanej siedziby zaplanowany jest na 6 stycznia 2024 roku.

– Czekam na ostateczną weryfikację harmonogramu. Na pewno w tym sezonie będzie można zobaczyć spektakl przy Sienkiewicza 32 – podsumowuje dyrektor.

Z kolei na Dużej Scenie, jednej z najnowocześniejszych w Europie, na pierwsze popisy aktorów będziemy musieli poczekać do 23 marca. Ten termin także nie został jeszcze potwierdzony.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO