Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Do Kielc przyleciały… drony

czwartek, 24 listopada 2022 13:07 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Do Kielc przyleciały… drony
[FOTO] Do Kielc przyleciały… drony
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W Targach Kielce odbywa się święto dronów. W dniach 24-25 listopada specjaliści z całego kraju debatują i prezentują najnowsze technologie.

International Drone Event - Świat Pomiarów to wydarzenie, które już pierwszego dnia przyciągnęło pasjonatów latających urządzeń.

– To jedyna taka impreza w całej Polsce. Można spotkać nie tylko teoretyków, ale także praktyków tej technologii. Wśród prelegentów dwudniowego spotkania są przedstawiciele wielu ważnych w naszym kraju instytucji, m.in. Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych – tłumaczy Magdalena Sitarska z Targów Kielce.

Swoje spostrzeżenia prezentują także reprezentanci ośrodków akademickich takich jak Politechnika Warszawska czy Akademia Górniczo-Hutnicza. O wykorzystywanych przez siebie metodach opowiadają rożne jednostki gospodarcze.

– Drony towarzyszą nam od kilku lat i ich posiadanie jest technologicznym krokiem milowym. Usprawniły one znacznie pomiary w wielu branżach. Robimy kolejny krok, którym jest wprowadzenie autonomii w lotach, czyli samodzielnego wykonywanie zadań w najtrudniejszych warunkach. W takich sytuacjach ważne jes, aby zminimalizować czynnik ludzki – zaznacza prelegent Wojciech Stolarski, firma Geotronics Dystrybucja.

Oprócz wystąpień, firmy z całego kraju przygotowały stanowiska, na których można podziwiać różnego typu pojazdy (fotografie na końcu artykułu). Jedną z instytucji, która ma swoich przedstawicieli jest TPI. Spółka ta wykorzystuje drony do badań geodezyjnych.  

– Do tej pory dla wielu geodetów wykorzystywało do pomiarów tachimetr, niwelator czy odbiornik GPS. Myślę, że od około pięciu lat znaczna większość używa dronów. Gwarantują one o wiele większą dokładność niż wcześniej wymienione przeze mnie instrumenty. Robią to zdecydowanie szybciej i bardzo miło się nimi lata. To znacznie ułatwia pracę – wyjaśnia pracownik firmy TPI.

W piątek, jedna z prelekcji będzie dotyczyła polskiego systemu Saruav. Mechanizm skutecznie wykorzystuje drony do poszukiwania osób zaginionych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO