Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dziś sesja rady miasta. W programie aż 35 projektów uchwał

czwartek, 16 września 2021 08:56 / Autor: Weronika Karyś
Dziś sesja rady miasta. W programie aż 35 projektów uchwał
FB Miasto Kielce
Dziś sesja rady miasta. W programie aż 35 projektów uchwał
FB Miasto Kielce
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W oficjalnym programie wrześniowej sesji rady miasta znalazło się aż 35 projektów uchwał. Wśród nich m.in. gwarancje kredytowe dla Korony Kielce, zmiana nazwy głównej stacji kolejowej i maksymalnych cen za przejazd taksówką.

Pierwsze cztery uchwały będą dotyczyć budżetu. Poruszony zostanie temat Korony Kielce, która chce zaciągnąć kredyt na sześć milionów złotych. Ten ma poręczyć miasto.

Podczas wrześniowej sesji radni pochylą się również nad kwestią zmiany nazwy stacji kolejowej z Kielce na Kielce Główne.

- Chodzi o kosmetyczną, ale istotną zmianę. W naszym mieście jest bowiem kilka stacji kolejowych i każda oprócz wspólnego mianownika jakim są Kielce posiada również jakieś dodatkowe określenie – Piaski, Słowik i tak dalej. Zmiany dokona oczywiście PKP, a naszą rolą jest zaopiniować tę uchwałę – informuje przewodniczący rady miasta Jarosław Karyś.

Na spotkaniu zostanie też poruszona kwestia powoływania Młodzieżowej Rady Miasta. Wnioskodawcą jest prezydent.

- Są szkoły, które wystawiają wielu kandydatów, z kolei niektóre mają trudności z wybraniem jakiegokolwiek kandydata. Chcielibyśmy znieść więc limit. Oznacza to, że jeśli z danej szkoły jest więcej chętnych do zasiadania w radzie to placówka może wybrać więcej niż jednego kandydata – tłumaczy Karyś.

- W ramach zmian wyznaczony zostanie również opiekun wyłoniony wśród zaangażowanych nauczycieli, a także urzędników. Intencja jest taka, żeby rada w miarę sprawnie funkcjonowała, żeby nie było to martwe ciało – mówi wiceprzewodnicząca rady miasta Anna Kibortt.

Na koniec gremium zagłosuje nad projektem uchwały w sprawie ustalenia cen maksymalnych oraz określenia strefy cen (stawek taryfowych) obowiązujących przy przewozie osób taksówkami na obszarze miasta.

- Zgłosili się do nas sami taksówkarze. W Kielcach mamy różne formy przewozu osób. Taksówkarze twierdzą, że jest to nieuczciwa konkurencja – zaznaczył Jarosław Karyś.

Sesja rady miasta, jak zwykle, będzie transmitowana na kanale YouTube od godziny 9.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO