Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Debata „Bohaterowie Kielecczyzny” w Radiu eM Kielce

środa, 23 czerwca 2021 12:56 / Autor: Aleksandra Rękas

Dzisiaj o godzinie 11, w Radiu eM Kielce rozpoczęła się debata pod tytułem „Bohaterowie Kielecczyzny”, w cyklu „Kielecczyzna w walce z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem, w latach 1939-1956”. O prześladowaniach, jakich doświadczyli mieszkańcy naszego regionu rozmawiała z gośćmi dr Katarzyna Bernat.

W dyskusji udział wzięli: Marek Jończyk z delegatury IPN w Kielcach, dr Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.

Marek Jończyk:

jonczyk

Mówiąc o sposobie myślenia i funkcjonowania okupantów, w tym przypadku III Rzeszy i Związku Sowieckiego, mamy do czynienia z przemyślanym, wyrachowanym i perfekcyjnie wykonanym uderzeniem. Uderzeniem w tę część społeczeństwa, która dla agresorów stanowi największe zagrożenie. A więc – w szeroko pojętą inteligencję.

Marek Maciągowski:

maciagowski

Naturalni przywódcy środowisk społecznych, którzy padali ofiarami aresztowań w pierwszy etapie wojny, często nie byli ludźmi znanymi. Niejednokrotnie byli to kierownicy wiejskich szkół, mamy wiele przykładów aresztowań właśnie tej grupy społecznej. Tylko dlatego, że mogli pociągnąć za sobą społeczność byli masowo aresztowani, często skazani na stracenie.

Andrzej Wiatkowski:

wiatkowski

Już jesienią 39. roku miały miejsce trzy spotkania Gestapo i NKWD. Wypracowano wtedy szczegóły likwidacji narodu polskiego. Pierwszą egzekucją, jaką przeprowadzono  w ramach tej akcji, była egzekucja na polach byłej wsi Dyminy. Przy ulicy Weterynaryjnej stoi pomnik, upamiętniający tę zbrodnię.

Debatę można obejrzeć także na naszym profilu fejsbukowym.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO