Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Czym są komfortki i czy pojawią się w Kielcach?

środa, 22 marca 2023 11:11 / Autor: Weronika Karyś
Czym są komfortki i czy pojawią się w Kielcach?
Czym są komfortki i czy pojawią się w Kielcach?
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Michał Braun, zawnioskował do miasta z prośbą o zainstalowanie w Kielcach tak zwanych komfortek. To specjalne toalety, w których osoby z niepełnosprawnościami mogą wykonać codzienne czynności higieniczne.

Jak informuje Koalicja „Przewijamy Polskę” każdego dnia około 150 tysięcy dorosłych niesamodzielnych osób w Polsce, w asyście rodziców lub opiekunów, zmienia pieluchomajtki. Poza domem robią to często w niehigienicznych i urągających im warunkach – informuje Michał Braun.

Rozwiązaniem tego problemu mają być komfortki, czyli toalety lub pomieszczenia z przewijakami lub leżankami, w których dorosła osoba z niepełnosprawnością w komfortowych, dyskretnych warunkach może wykonać czynności higieniczne.

– Takie pomieszczenia powinny powstawać w przestrzeniach miejskich i być ogólnodostępne. Muszą być to miejsca zamykane albo chociaż wyposażone w parawan lub zasłonkę. Na tyle duże, aby zmieścił się wózek osoby z niepełnosprawnością, a także opiekun pomagający w czynności higienicznej. Przewijaki powinny być również podnoszone ręcznie lub elektrycznie – zaznacza Braun.

Według radnego pomieszczenia powinny być dostępne m.in. w urzędach, instytucjach kultury oraz w parkach.

Czy w Kielcach pojawią się tego typu toalety? Prezydent ma czternaście dni na odniesienie się do problemu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO