Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Budżet Obywatelski rozwiąże problem parkingów bo urzędnicy i radni nie potrafią?

wtorek, 14 maja 2024 14:12 / Autor: Maciej Piętka
Budżet Obywatelski rozwiąże problem parkingów bo urzędnicy i radni nie potrafią?
FOT. Mateusz Wolski
Budżet Obywatelski rozwiąże problem parkingów bo urzędnicy i radni nie potrafią?
FOT. Mateusz Wolski
Maciej Piętka
Maciej Piętka

W ostatnich dniach pisaliśmy o projektach zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego. Naszą uwagę zwróciło zadanie dotyczące przeprowadzenia... analizy przestrzeni parkingowych na terenie Kielc. Dlaczego jednak to ratusz nie zajął się tym wcześniej?

Z projektem zapoznacie się pod TYM linkiem. Jego autor wskazuje, że problem braku miejsc parkingowych dotyczy de facto całego miasta, a do tej pory nikt poważnie się nim nie zajął.

Podczas niedawno zakończonej kampanii samorządowej, politycy wszystkich opcji dość często postulowali wybudowanie parkingu w konkretnym miejscu. Czy Urząd Miasta nie powinien jednak przeprowadzić profesjonalnej analizy i sprawdzić, w których miejscach parkingi są najbardziej potrzebne?

– Zdecydowanie trzeba od tego zacząć. Jest wiele firm i organizacji pozarządowych zajmujących się taką tematyką. Budowanie parkingów nie może być realizowane na podstawie „widzimisię”. Trzeba odróżnić też potrzeby centrum i osiedli. Dużą rolę w rozwiązaniu tego problemu może pełnić też komunikacja miejska. Autobus zajmuje przecież miejsce kilku samochodów, a może przewieźć wielokrotnie więcej osób – mówi Michał Piasecki, radny Koalicji Obywatelskiej.

Radni, z którymi rozmawialiśmy, zwracają też uwagę, że do przeprowadzenia takiej analizy nie powinno się wykorzystywać Budżetu Obywatelskiego.

– Takie projekty muszą być realizowane przez ratusz. Budżet Obywatelski powinien być zostawiony w 100 procentach kielczanom, a nie wykorzystywany do zadań typowo miejskich. Według nas parkingami trzeba się zająć jak najszybciej – wyjaśnia Maciej Jakubczyk, radny klubu Perspektywy.

Jak widać rajcy chcą przeprowadzenia profesjonalnej analizy. Dlaczego więc zrobiono tego do tej pory?

– Przez ostatnie lata ratusz w sposób bierny podchodził do tego problemu. A przecież dotyczy on całego miasta. Ze względu właśnie na tę bierność analiza nie została jeszcze przeprowadzona. To powinien być podstawowy dokument na bazie, którego podejmowalibyśmy działania w zakresie parkingów. Naprawdę szkoda, że nie udało się jej zrobić w przeszłości – stwierdza Marcin Stępniewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Każdy z cytowanych rajców potwierdził również, że ta sprawa jest na tyle ważna iż „nie ma ona barw partyjnych”. Ciekawe czy tak samo sytuacja wyglądać będzie, gdy podobny projekt w tej czy innej formie trafi pod obrady Rady Miasta?

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO