MIASTO
Braunohler: Nie damy się zastraszyć
Minęło 14 lat od ataku terrorystycznego na wieże World Trade Center. W Kielcach rocznicowe uroczystości odbyły się przed pomnikiem Homo Homini. Wspominając tamte wydarzenia rośnie obawa przed współczesnym terroryzmem a także przed skutkami napływu syryjskich imigrantów do Europy.
Ta rocznica zamachu jest szczególna, ponieważ obecnie każdy z nas konfrontuje się z zagrożeniem jakie przynosi międzynarodowy terroryzm. To w swoim przemówieniu podkreślała Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski. – Oprócz kwiatów i wspomnień to moment na wypracowanie rozwiązań, które pomogą zmierzającym do Europy w poszukiwaniu wsparcia, które pomogą w walce z terroryzmem – mówiła wojewoda. Przyznała również, że skala uchodźctwa Syryjczyków jest znaczna a odpowiedzialność za to powinniśmy wziąć wszyscy. – Nie chodzi tylko o zapewnienie im odpowiedniego statusu pozwalającego na normalne funkcjonowanie ale przede wszystkim o szersze systemowe rozwiązania. Przyjęcie wszystkich uciekających nie jest rozwiązaniem. Trzeba się też liczyć ze wszystkimi domniemaniami i strachem, które się pojawiają – mówiła wojewoda.
Do sytuacji na świecie odniósł się także obecny na kieleckich uroczystościach Walter Braunohler, obejmujący konsulat generalny USA w Krakowie. – Wiadomości z Bliskiego Wschodu mówią nam, że nasze narody muszą pozostać zjednoczone w walce z terroryzmem. Nie damy się zastraszyć bestialstwu i okrucieństwu Państwa Islamskiego – deklarował konsul.
Sprawę uchodźców skomentował także senator Krzysztof Słoń. W rozmowie z Radiem eM Kielce przyznał, że w kwestii napływających imigrantów podejmowane są decyzje, które ukazują Europę otwartą i demokratyczną. Jednocześnie odsuwają one problemy, które zrodzi przyjęcie Syryjczyków. Jak wyglądałaby ich asymilacja z europejczykami? To przecież inna kultura, religia, zwyczaje. – Przed nami ogromne wyzwania. Osobiście obawiam się tego, co w najbliższym czasie będzie się działo. Poza tym, uważam, że wraz z falą uchodźców do krajów Europy mogą dostawać się bojówkarze Państwa Islamskiego, co stanowi kolejne ogromne niebezpieczeństwo – mówił senator Krzysztof Słoń.
Przypomnijmy, że w ataku z 11 września 2001 roku zginęło niemal 3 tysiące osób. W tym ponad 300 strażaków i około 100 policjantów, którzy ruszyli na pomoc znajdującym się w „Strefie Zero”.
KLIKNIJ I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z KIELECKICH OBCHODÓW ROCZNICOWYCH ZAMACHU.