Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Bezdomni są wśród nas!

wtorek, 09 listopada 2021 11:56 / Autor: Weronika Karyś
Bezdomni są wśród nas!
Fot. Mateusz Wolski
Bezdomni są wśród nas!
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Brudni, śmierdzący, pijani, bezrobotni z lenistwa i miłości do zasiłków, sami sobie winni. To najczęściej powielane stereotypy o ludziach w kryzysie bezdomności. Historie tych, których los wyrzucił na ulicę pokazuje krótki film pt. „Bezdomni. Koniec i początek" przygotowany przez Stowarzyszenie Sztuka Łączenia przy wsparciu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego. Jego premiera odbędzie się 10 listopada.

– Chcemy przybliżyć społeczeństwu problem bezdomności i złamać w ten sposób wspomniane wyżej stereotypy. To opowieść o ludziach, których różne czynniki wyprowadziły na ulicę, o ich walce ze słabościami, o dramatach rodzinnych czy o honorze, który często nie pozwala im prosić innych o pomoc –  mówi Aleksandra Niemczyk, reżyserka filmu i wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

– Wierzymy, że ten reportaż posłuży specjalistom do pracy podczas terapii z osobami bezdomnymi. Na drugim biegunie jest grupa zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych, dla których ten materiał może być przestrogą, żeby nie lekceważyć pewnych procesów w życiu. To również próba zmiany świadomości społecznej, zwiększenia wrażliwości na potrzeby ludzi bez własnego domu – dodaje prezes stowarzyszenia Wojciech Niemczyk.

Spotkania z bezdomnymi przybrały nietypową formę. Zostali zaproszeni do gabinetu kosmetycznego i fryzjerskiego i poddani zabiegom upiększającym. Po metamorfozie zwracali uwagę na wzmocnienie poczucia własnej wartości, na dobre samopoczucie.

– Takie projekty są potrzebne nie tylko dla osób w kryzysie bezdomności, ale i dla nas, osób, które mogą wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebujących. To apel do naszych serc – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Równolegle do wyżej wspomnianych działań prowadzona jest zbiórka na rzecz schronisk dla bezdomnych i noclegowni w naszym regionie. Organizatorzy apelują o przynoszenie najbardziej potrzebnych rzeczy dla osób w kryzysie: ciepłej odzieży, poduszek, kołder, koców, ręczników, środków higieny osobistej, talerzy, sztućców, garnków, patelni. Rzeczy mogą być używane. Należy je przynosić do Kieleckiego Centrum Kultury do 15 listopada.

Premiera filmu pt. „Bezdomni. Koniec i początek" odbędzie się 10 listopada o godzinie 20. Będzie go można obejrzeć na kanałach stowarzyszenia:

www.facebook.com/stowarzyszeniesztukalaczenia

www.youtube.com/channel/UC0oVUI9sy3Ihw6kv0dkSSfw

www.instagram.com/sztuka_laczenia 

https://www.sztukalaczenia.org

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO