Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wystawa inna niż wszystkie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

środa, 23 listopada 2022 12:28 / Autor: Radio eM
Wystawa inna niż wszystkie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
Wystawa inna niż wszystkie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
Radio eM
Radio eM

W Muzeum Zabawek i Zabawy trwa wystawa pt. „Sztuka Zabawy – 30 lat BAJO”. Niektórymi z eksponatów odwiedzający mogą się… bawić. Ekspozycja będzie dostępna do 2 kwietnia 2023 roku.

BAJO – firma założona przez Wojciecha i Barbarę Bajorów istnieje na rynku 30 lat. Utworzone przez nich drewniane zabawki nie zyskały popularności trzy dekady temu. Większym zainteresowaniem cieszył się plastik. Mimo przeciwności, chęć tworzenia sztuki dla dzieci okazała się silniejsza. Ale choć właściwiele stosują ekologiczne rozwiązania, firma nadal napotyka problemy m.in. z pseudo-ekologami, którzy zarzucają im... wycinanie drzew.

Firma jest znana i ceniona w 33 krajach. Tworzy zabawki dla klientów indywidualnych oraz światowych marek. Prace Bajorów zostały nagrodzone złotym medalem na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz prestiżowym wyróżnieniem Deautcher Designpreis na Międzynarodowych Targach Zabawek w Norymberdze.

Państwo Bajorowie zatrudniają kobiety i osoby niepełnosprawne. Dają im możliwość wykonywania łatwej pracy.

–  Dotychczas dla takich osób nie było ofert na rynku pracy. Dzięki wysokiej technologii produkcji - zmieniamy to  - mówi Barbara Bajor.

Na wystawie obejrzymy dzieła pracowników firmy Bajo, ale również projekt Jeża z serii Vintage ‘22, którego autorem jest praktykant Hubert Lisiak. Tworzenie zabawki zajęło mu dwa tygodnie.

Autorzy: Weronika Stemplewska i Karolina Posłowska

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO