KULTURA
Wybrali książki przyjazne dziecku
Poznaliśmy laureatów konkursu na „Książkę przyjazną dziecku”, który organizowany jest co dwa lata przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach.
W sumie do konkursu napłynęło 106 zgłoszeń z całej Polski. Książki oceniało pięcioosobowe jury, któremu przewodniczył Maciej Obara, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach. Komisja wybrała książki promujące wartości humanistyczne, regionalne tradycje oraz kształtujące osobowość młodego czytelnika. Jurorzy brali pod uwagę walory dydaktyczno-wychowawcze książek oraz użycie motywów miłości, przyjaźni czy tolerancji.
W kategorii książek wydanych w minimalnym nakładzie 100 egzemplarzy główną nagrodę w wysokości 5 tys. zł zdobyła Barbara Kosmowska za książkę „Kolorowy szalik”. Przyznano również 7 wyróżnień. W tym gronie znalazła się kielczanka, Renata Głasek-Kęska, autorka opowieści „Skrzaty domowe”. - Ta opowieść nawiązuje do przyjaźni międzypokoleniowej. Mówi także o zbliżaniu środowisk miejskich i wiejskich, które pozornie bardzo różnią się między sobą. Myślę, że to można uznać za ponadczasowe wartości – mówi Renata Głasek-Kęska.
Druga kategoria przeznaczona była dla książek, które nie zostały wydane lub wydane w nakładzie mniejszym niż 99 egzemplarzy i niewprowadzone do sieci dystrybucji. W tej kategorii jury zdecydowało się przyznać dwie główne nagrody w wysokości po 2,5 tys. zł. Trafiły one do Małgorzaty Kur za książkę „Rodzina z fotografii” oraz do Magdaleny Niziołek-Kiereckiej za książkę „Historyjki świnki Kaloryjki”. Przyznano także 4 wyróżnienia. Komisja doceniła opowieść pt. „Tajemnica starej cerkwii” Zenona Gierały, którą Wydawnictwo Jedność wkrótce wprowadzi do sprzedaży. Akcja utworu rozgrywa się w latach 50. ubiegłego wieku. Z jednej strony ukazuje zapomniany świat a z drugiej uniwersalne wartości, takie jak przyjaźń czy młodzieńcza pasja.
- Wszystkie nagrodzone książki są pięknie napisane. Niosą w sobie także treści wartościowe, które nazywamy „przyjaznymi dziecku”. One ukazują świat z perspektywy dziecka i przez pryzmat jego systemu wartości. Pokazują także świat dorosłych z różnymi uwarunkowaniami, które kształtują bohaterów tych książek. Uważamy, że to może kształtować także charakter naszych młodych czytelników – mówi Maciej Obara, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, który przewodniczył obradom konkursowej komisji.
Wyróżnienie honorowe przyznało również jury dziecięce. W jego skład weszli wychowankowie Zespołu Placówek „Dobra Chata” w Kielcach. Najmłodsi czytelnicy docenili Emilię Kiereś za książkę „Rzeka”. Ich zdaniem, utwór daje dziecku możliwość zidentyfikowania się z bohaterami literackimi. „Rzeka” to opowieść o walce z przeciwnościami losu i konsekwentnym dążeniu do celu.
http://emkielce.pl/kultura/wybrali-ksiazki-przyjazne-dziecku#sigProGalleria7fc1a3aa74