Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

W Wąchocku i w Kielcach będą promować Dni Muzyki Dawnej

poniedziałek, 01 lipca 2024 11:37 / Autor: Michał Łosiak
W Wąchocku i w Kielcach będą promować Dni Muzyki Dawnej
Fot. FB/Schola Cantorum Minorum Chosoviensis
W Wąchocku i w Kielcach będą promować Dni Muzyki Dawnej
Fot. FB/Schola Cantorum Minorum Chosoviensis
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już w ten weekend (6-7 lipca) odbędą się koncerty promujące 5. Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. W Wąchocku oraz Kielcach zabrzmi chorał gregoriański.

W wąchockim kościele w Opactwie Cysterskim posłuchamy XII-wiecznych śpiewów, odnalezionych przez członków Schola Cantorum Minorum Chosoviensis w zabytkowych księgach chórowych. Niezwykły koncert odbędzie się w sobotę (6 lipca) o godzinie 19.

– Kolejnego dnia o godzinie 18 artyści wystąpią z tym samym repertuarem w urokliwym, drewnianym kościele pw. Najświętszego Serca NMP w Kielcach, przy ulicy Urzędniczej – informuje Piotr Świerczyński, koordynator Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej.

Wstęp na oba wydarzenia wolny.

Schola Cantorum Minorum Chosoviensis istnieje od 1996 roku. Głównym obszarem zainteresowania i aktywności artystycznej zespołu jest śpiew chorału gregoriańskiego. Ponadto zespół wykonuje repertuar wczesnej polifonii wokalnej oraz pieśni tradycyjne. Podstawowym celem, jaki stawia sobie schola, jest śpiew podczas liturgii. Śpiewane przez scholę utwory opracowane są najczęściej na podstawie własnych badań nad średniowiecznymi rękopisami.Kierownikiem muzycznym zespołu jest Sławomir Witkowski, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie. 

Przypomnijmy, że niespełna miesiąc później, bo czwartego sierpnia w kościele dominikańskim w Sandomierzy wystąpi zespół Trinus.

– To trzy sopranistki, które śpiewają z akompaniamentem liry korbowej lub innych średniowiecznych instrumentów. Przygotowały one repertuar ze średniowiecznych antyfonarzy. Będzie to piękny koncert dla sandomierzan i turystów – podkreśla siostra Hanna Szmigielska.

Sam festiwal rozpocznie się 15 sierpnia. Obejmie on koncerty w najpiękniejszych miejscach regionu, ale również Akademię Kielcensis, gdzie młodzi adepci muzyki dawnej będą szkolić się pod okiem wybitnych specjalistów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO