KULTURA
W hołdzie Krystynie Jamroz. Festiwal w Busku-Zdroju po raz 25
Za kilka dni w Busku-Zdroju będzie można posłuchać wyjątkowych koncertów, a to za sprawą muzyków, dyrygentów i śpiewaków, którzy wezmą udział w XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz.
W programie festiwalu znajdzie się ponad trzydzieści występów, w tym koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe, operetkowe, oratoria i koncerty z muzyką lżejszego gatunku. To prestiżowe wydarzenie kulturalne dla naszego regionu rozpocznie się w sobotę, 29 czerwca, w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, a zainauguruje je benefis Wiesława Ochmana,
- Pierwszy festiwal 17 lipca 1995 roku rozpoczynaliśmy kameralnym koncertem i teraz po 25 latach również zaczynamy w ten sam sposób. Wystąpi Wiesław Ochman, który dał impuls temu festiwalowi i jego obecność zawsze podnosi poziom oraz prestiż naszej imprezy. Pierwszego dnia odbierze on też honorowe obywatelstwo Buska-Zdroju. Będzie okazja do wspomnień, ale i do tego, żeby powiedział kilka ciepłych słów o wykonawcach, których chcemy wypromować. Są to laureaci ogólnopolskiego konkursu im. Krystyny Jamroz, który odbywa sie w tym roku w Busku-Zdroju już po raz piaty. Wystąpią: Hanna Okońska-Ratajczak w kategorii głosów żeńskich, Arkadiusz Anyszka w kategorii głosów męskich, kielczanka Renata Drozd i młody obiecujący baryton Wiktor Kowalski. W programie znajdą się utwory różnych kompozytorów, w tym Stanisława Moniuszki - mówi Artur Jaroń, dyrektor Festiwalu.
W niedzielę, 30 czerwca, koncerty będą się odbywać w kościele św. Wojciecha w Glinianach, Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie oraz w kościele św. brata Alberta, Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym i Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju. Przed publicznością zaprezentują się Roma Owsińska, Jan Ciepluch, Jakub Oczkowski, Maciej i Artur Jaroń, Orkiestra Dęta Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, Iwona Socha, Magdalena Idzik, Narodowa Akademicka Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa z Ukrainy pod batutą Siergieja Burko oraz Roman Perucki. W Buskim Samorządowym Centrum Kultury wyświetlony zostanie film "Pamięci Krystyny Jamroz" w reżyserii Tadeusza Kapela i Janusza Cegiełły. Następnego dnia będzie można posłuchać koncertów w Sanatorium Marconi, kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, gdzie o godzinie 20 wystąpią Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Warsaw Opera Quartet.
We wtorek, 2 lipca, w Parku Zdrojowym odbędzie się koncert Buskiej Orkiestry Zdrojowej, która zagra muzykę filmową Henryka Kuźniaka, Henryka Warsa i innych polskich kompozytorów. O godzinie 19 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury wystąpi Kielecki Teatr Tańca ze spektaklem "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego. Tego dnia w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Solcu-Zdroju odbędzie się również koncert "Stabat Mater", podczas którego wystąpią Iwona Socha, Magdalena Idzik i Narodowa Akademicka Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa z Ukrainy pod batutą Czesława Grabowskiego.
Utwory Bacha, Mozarta i Couperina wybrzmią w czasie "Wieczorku na dwa klawesyny" 3 lipca w Sanatorium Marconi, gdzie wystąpi polsko-japoński duet Elżbieta Stefańska-Kłyś i Mariko Shioya. O godzinie 19 w Parku Zdrojowym odsłonięte zostanie słoneczko festiwalowe Mirosława Jacka Błaszczyka. Ostatnim punktem programu tego dnia będzie koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę oraz koncert fortepianowy "Perły symfoniki", podczas którego zagrają Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Artur Jaroń i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.
Na 4 i 5 lipca zaplanowane zostały koncerty: studentów klas skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego i wiolonczeli prof. Tomasza Strahla w Sanatorium Marconi, Mszę koronacyjną w kościele św. Brata Alberta, "Musicale, Musicale" i Busko-Zdrój w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, muzyki klasycznej, filmowej i jazzowej w Parku Zdrojowym oraz recital Moniki Chrząstowskiej "Miasteczko Bełz" w Starej Synagodze w Pińczowie.
Wyjątkowe koncerty odbędą się również w dwa ostatnie dni Festiwalu. - Najważniejszy moim zdaniem koncert, na który długo czekałem to Mischa Maisky. Cieszę się, ze ten fantastyczny wiolonczelista światowej sławy wystąpi właśnie na jubileuszowym Festiwalu. Będą też dwa duże widowiska. Pierwsze to wieczór Grażyny Brodzińskiej i jej przyjaciół oraz Wielka Gala Operowa - Operowe klejnoty w hołdzie Krystynie Jamroz z udziałem wybitnych polskich śpiewaków takich jak Joanna Woś, Małgorzata Walewska, Adam Szerszeń, Tomasz Kuk i Wojciech Gierlach, który zakończy tegoroczny Festiwal - informuje Artur Jaroń.
Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie www.jamroz.busko.pl/program Bilety na koncerty można nabyć w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.