Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Trwa festiwal teatralny. Co przed nami?

środa, 04 października 2023 16:14 / Autor: Łukasz Czerwiak
Trwa festiwal teatralny. Co przed nami?
Fot. Strona Teatru Żeromskiego w Kielcach
Trwa festiwal teatralny. Co przed nami?
Fot. Strona Teatru Żeromskiego w Kielcach
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

5. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny jest już na półmetku. Jednak przed nami kilka ciekawych wydarzeń, a wśród nich benefis Joanny Kasperek.

Kieleccy miłośnicy teatru mieli okazję zobaczyć już sześć spektakli. Monika Bator śledzi festiwal od jego początków i uczestniczy w nim co roku.

– Pamiętam nawet taką imprezę sprzed 20 lat, nazywało się to drogi teatru. Byłam wtedy studentką i to była świetna okazja do oglądania w Kielcach, wtedy chyba spektakli z całego kraju, nie tak jak dziś międzynarodowych. Bardzo sobie to ceniłam i bardzo się cieszę, że wróciła ta formuła – mówi kielczanka.

Na kieleckich deskach występuje wielu aktorów. Część z nich przyjeżdża do Kielc zza granicy, a niektórzy z różnych polskich scen. Kolejny rok z rzędu goście kieleckiego święta teatralnego mieli okazję zobaczyć na scenie aktora Teatru Dramatycznego w Warszawie – Konrada Szymańskiego.

– Wyjazd poza swoje miasto, w którym się występuje jest zawsze bardzo fajny. W tamtym roku byłem u was tylko z Kasią Herman i reżyserką przedstawienia „Kruk z Tower”, a tym razem przyjechaliśmy duża ekipą, to dobre doświadczenie budujące zespół – opowiada aktor.

Już dziś o godzinie 19 kolejny spektakl, a będzie nim Mała piętnastka – legendy pomorskie. Z kolei jutro, na Dużej scenie KCK będzie można zobaczyć Melodramat, którzy przedstawią aktorzy Teatru Powszechnego w Warszawie.

– Historia o współuzależnieniu od alkoholu. Opowiedziana w bardzo przewrotny sposób, ponieważ aktorzy zmieniają role. Sztuka ma wiele atutów, ale chyba najważniejszym jest wybitne aktorstwo. Mnie najbardziej oczarowała Anna Ilczuk i myślę, że zdobędzie także kielecką publiczność – informuje Marcin Zawada, dyrektor festiwalu.

W najbliższych dniach będzie można zobaczyć:

4.10. (19) – „Mała piętnastka – legendy pomorskie” reż. Tomasz Man – Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku – Scena Tymczasowa Teatru Przy WDK;

5.10. (18) – „Melodramat” reż. Anna Smolar – Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – Duża Scena KCK;

6.10. (18) – „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” reż. Łukasz Kos – Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – Scena Tymczasowa Teatru Przy WDK;  

8.10. (18) – „Gotki” Artura Pałygi – czytanie performatywne w wykonaniu kieleckich aktorów – Foyer Teatru przy WDK;

9.10. (19) – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” reż. Mateusz Pakuła – Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach/Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie – Scena Tymczasowa Teatru Przy WDK;

11.10. (18) – Benefis z okazji 30-lecia pracy zawodowej Joanny Kasperek – w programie recital „Zośka Wariatka - 30 lat później” – Scena Tymczasowa Teatru Przy WDK.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO