Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Trwa Festiwal Teatralny

piątek, 07 października 2022 13:09 / Autor: Łukasz Czerwiak
Trwa Festiwal Teatralny
fot. Wojciech Habdas
Trwa Festiwal Teatralny
fot. Wojciech Habdas
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Nadszedł półmetek czwartej edycji Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Do końca imprezy zostały cztery przedstawienia, w tym „Odyseja” w gwiazdorskiej obsadzie.

– Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, bilety idą jak woda. Te najlepsze miejsca rozeszły się już przed rozpoczęciem imprezy i pozostały ostatnie wejściówki. Mottem całego festiwalu jest dom – rozumiany jako sentymentalna przestrzeń tradycji oraz miejsce relacji międzyludzkich. Ten temat wybrał się sam, ponieważ w minionym sezonie był poruszany w wielu sztukach. Widać, że przyciągnął on wiele osób – zauważa Marcin Zawada, dyrektor festiwalu.

W ramach imprezy będzie można jeszcze zobaczyć:

08.10. Ludvig w wykonaniu Teatru im. Stefana Żeromskiego.

09.10. Odyseja. Historia dla Hollywoodu w wykonaniu Nowy Teatr, Warszawa w KCK.

– Aby wybrać najlepsze spektakle jeździliśmy z Marcinem Zawadą po całej Polsce i je po prostu oglądaliśmy. Niektóre są dla mnie niespodzianką, a część już znam. Na pewno polecam „Odyseje”, którą już widziałem i jest naprawdę świetna. Francuscy krytycy uznali ją za najlepszy zagraniczny spektakl sezonu. Nazwisko reżysera (Krzysztof Warlikowski), marka teatru to trzeba zobaczyć – opowiada Michał Kotański, dyrektor kieleckiego Teatru.

11.10. Cholernie mocną miłość zaprezentuje toruński Teatr im. Horzycy na scenie teatru.

– Byłam na kilku przedstawieniach, niestety nie na wszystkie udało mi się kupić bilety, ale w tym roku czekałam uważnie na informacje, ponieważ zeszłą edycję przegapiłam. Zabrałam ze sobą wnuki, to ważne, aby to pokolenie poznało teatr. Dzięki temu festiwalowi można zetknąć się z najlepszymi sztukami teatralnymi bez dalekich podróży do Krakowa, Poznania czy Warszawy – mówi pani Bożena.

12.10. Kartonpapa/Tata z Tektury w wykonaniu węgierskiego teatru Szkéné Színház, Budapeszt w KCK (napisy w j. polskim).

– Specjalną troską otaczamy zagraniczne przedstawienie, ponieważ wiąże się ono z barierą językową. Nie trzeba od razu iść na kurs języka węgierskiego, aby zrozumieć sztukę. Oczywiście będziemy wyświetlać polskie napisy. Przypominamy, że w trakcie pozostałych spektakli są one w języku angielskim – dodaje Marcin Zawada.

Oprócz przedstawień została jeszcze debata „Nowe definicje – Feminizm”, która odbędzie się w piątek, 7 października. Tegoroczną edycję, 13 października zakończy czytanie dramatu „Wolny Strzelec”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO