Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Umowa podpisana. Teatr Żeromskiego większy niż planowano

wtorek, 22 listopada 2022 09:06 / Autor: Łukasz Czerwiak
Umowa podpisana. Teatr Żeromskiego większy niż planowano
Umowa podpisana. Teatr Żeromskiego większy niż planowano
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Trwa modernizacja zabytkowego, kieleckiego teatru. Nowy budynek miał być jednym z najnowocześniejszych, nie tylko w Polsce. Już wiadomo, że gmach jednak zostanie powiększony o sąsiadujący budynek. Prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Przez 141 lat siedziba Teatru im. Stefana Żeromskiego usytuowana była w zabytkowej kamienicy przy głównej ulicy Kielc, Sienkiewicza 32. Instytucja pozyskała teraz sąsiadującą kamienicę, a od poniedziałku, 28 listopada, pracę tam rozpoczną robotnicy. Nowa siedziba będzie jedną z największych inwestycji w naszym mieście. Postara się o to firma Anna-Bud, z którą teatr podpisał umowę.

– Przygotowanie do tego trwało 12 miesięcy. Dziękuję panu marszałkowi, który zgodził się na ropzszerzenie prac. Bardzo się cieszę, ponieważ nasze możliwości zwiększą się wielokrotnie – mówi Michał Kotański, dyrektor teatru, który podziękował też ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiemu. Za tą inwestycją lobbował u niego poseł Krzysztof Lipiec.

Po zakończeniu remontu kielecka scena będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie. Pojawi się winda towarowa, dwupoziomowy układ zapadni scenicznych, wykorzystany będzie głęboki plan sceniczny, możliwa szybka zmiana dekoracji a nawet ich... zatopienie. Prace mają się zakończyć w czwartym kwartale 2023 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO