Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Spektakl jakiego jeszcze nie było „NIKO, czyli prosta zwyczajna historia”

środa, 25 października 2023 15:52 / Autor: Weronika Karyś
Spektakl jakiego jeszcze nie było „NIKO, czyli prosta zwyczajna historia”
Spektakl jakiego jeszcze nie było „NIKO, czyli prosta zwyczajna historia”
Weronika Karyś
Weronika Karyś

„NIKO, czyli prosta zwyczajna historia” to jedyny spektakl w Polsce, który wychodzi naprzeciw potrzebom neuroróżnorodnej widowni. Gra w nim tylko trzech aktorów Wojciech Niemczyk, Anna Antoniewicz i Andrzej Plata. Premiera już w sobotę, 28 października, na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Tytułowy „Niko” mieszka w zupełnie zwyczajnym bloku na typowym osiedlu z lat 70., ze zwyczajnym osiedlowym sklepem i przystankiem autobusowym. Zna świetnie rozkłady jazdy autobusów, skrupulatnie przestrzega planu dnia i ma swoje zainteresowania, ale brakuje mu przyjaciół. 

– Tematem spektaklu jest przyjaźń i poczucie samotności. To coś, co dotknęło lub dotyka każdego z nas, niezależnie od tego, czy mieścimy się w normie typowości. W tej sztuce każdy jest w stanie odnaleźć siebie. Podczas pracy nad Niko musiałam na każdym kroku weryfikować używane słowa i iść w kierunku prostoty języka – mówi autorka tekstu, Joanna Mueller.

Spektakl wyreżyserowała Zofia Gustowska.

– Najpierw wydawało mi się, że mamy dużo ograniczeń. Zadawaliśmy sobie pytanie, co w ogóle możemy robić. Ostatecznie stało się to dla mnie bardzo ciekawą podróżą w szukanie innego języka. Odzwyczajaniem się od narzędzi, do których jesteśmy teatralnie przyzwyczajeni. Okazało się, że możemy prościej, inaczej i to wciąż będzie ciekawe – mówi Zofia.

W spektaklu gra tylko trzech aktorów. W tytułowego „Niko” wcielił się Wojciech Niemczyk.

– Muszę z perspektywy czasu powiedzieć, że odnalazłem wiele cech wspólnych z Niko i to sprawia, że czasem też wcale nie muszę grać, bo niektóre rzeczy przychodzą mi naturalnie. Wzruszam się tym, co się tam wydarza i muszę walczyć z emocjami na scenie. Jako społeczeństwo jesteśmy przyzwyczajeni do: szybko, długo i głośno. Teraz się okaże, czy jesteśmy w stanie przyjąć: cicho, krótko i powoli – mówi Wojciech.

– W tym spektaklu największą wartością jest to, że im mniej, tym lepiej. Im mniej, tym więcej. To jest najbardziej cenne. Umiejętność rezygnacji nagle okazała się gigantycznym skarbem – dodaje Anna Antoniewicz.

Sztuka powstała w koprodukcji Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Stowarzyszenia Sztuka Łączenia oraz kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu i jest jednym z elementów projektu „Niebieska Strefa”.

– Projekt Niebieska Strefa powstał trzy lata temu. Jest on unikatowy, bo w całej Polsce, a nawet w Europie, nie ma podobnych systemów wsparcia w placówkach kulturalno-publicznych, dzięki którym osoby mające problemy komunikacyjne mogłyby skorzystać z usług danej instytucji samodzielnie – podkreśla Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddział Kielce.

Spektakl trwa ok. 50 minut i jest skierowany zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Do osób neuroróżnorodnych i wszystkich innych.

Premiera już 28 października o godzinie 19.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO