KULTURA
O etyce w budownictwie w IDK
W Galerii Głównej Instytutu Dizajnu odsłonięta została wystawa „Fair Building”, która reprezentowała Polskę podczas niedawno zakończonego międzynarodowego biennale architektury w Wenecji. Projektanci na co dzień pracujący na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach podjęli się próby przeanalizowania problemów robotników budowlanych. Podkreślili nadużycia, do których dochodzi na placach budów.
Wystawa składa się z kilku krótkich filmów nakręconych z budowlańcami. Szczerze opowiadają oni o swojej pracy- zarówno o ciemnych jak i jasnych stronach tego zawodu. Materiały audiowizualne uzupełnione zostały danymi statystycznymi na temat nadużyć. Sceneria, w której umieszczona została wystawa przypomina plac budowy.
Wernisaż wystawy w Kielcach swoją obecnością zaszczycił wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński. Tym samym otworzył tę ekspozycję po raz drugi. Obecny był także podczas otwierania polskiego pawilonu z projektem „Fair Building” w Wenecji wiosną tego roku.
- To interesujący pomysł na zwrócenie uwagi na zapomniany wymiar budownictwa. Wszyscy jesteśmy związani z tą branżą, bo gdzieś mieszkamy, poruszamy się po budynkach. Faktycznie świat współczesny zapomina o kwestii wartości etyki, moralności (…) To jest, jak rozumiem, zwrócenie uwagi na coś co jest wykluczane. To trochę taki dzwonek alarmowy, krzyk rozpaczy w pewnych wypadkach – interpretował wicepremier i minister profesor Piotr Gliński.
Autorami pracy są Dominika Janicka i Michał Gdak, projektanci pracowni architektonicznej w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Zespołowi pomagała również Martyna Janicka. Architekci dzięki wystawie „Fair Building” podkreślili problemy między innymi wyzysku, kiepskich wypłat, wypadków a także trudnych warunków, w których budowlańcy muszą czasem pracować.
W pewnym stopniu projektanci pokazują palcem co jest nie tak w budownictwie i co wypadałoby zmienić. - Jeżeli się diagnozuje, że coś jest gorzkie, trudne czy może celowo niezauważane to oczywiście następną kwestią jest pytanie czy chcemy to zmienić – mówi profesor Piotr Gliński. - Moglibyśmy zorganizować seminarium socjologiczno- filozoficzne na temat tego, kto jest odpowiedzialny, że takie złe rzeczy się dzieją akurat w tej sprawie. Kuratorzy tej wystawy zwrócili uwagę na to co złego się dzieje podczas budowania domów i o czym nie chce się pamiętać. Mieszkańcy tych domów nie chcą pamiętać o tym, że ktoś pracując przy ich budowie zginął, albo został oszukany czy podwykonawcy nie dostali pieniędzy za wykonaną pracę. Czy media są odpowiedzialne za to, że za mało o tym mówią, czy biznes goniący za zyskiem, czy politycy, którzy są zdemoralizowani, jak mówią stereotypy? - zastanawia się wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Wystawa o etycznej stronie budownictwa będzie dostępna w Galerii Głównej IDK do 17 lutego przyszłego roku.
http://emkielce.pl/kultura/o-etyce-w-budownictwie-w-idk#sigProGalleria87c1113412