Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Kręceni w Tokarni „Sami swoi. Początek” już w kinach

piątek, 16 lutego 2024 14:34 / Autor: Łukasz Czerwiak
Kręceni w Tokarni „Sami swoi. Początek” już w kinach
fot. Urząd Marszałkowski w Kielcach
Kręceni w Tokarni „Sami swoi. Początek” już w kinach
fot. Urząd Marszałkowski w Kielcach
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Od 16 lutego w kinach w całej Polsce można oglądać film „Sami swoi. Początek”. Większa część produkcji powstała na terenie województwa świętokrzyskiego.

„Sami swoi. Początek” to historia dwóch znanym w całym kraju rodów Karguli i Pawlaków przed przesiedleniem z Kresów na Ziemie Odzyskane. Aż 85 procent scen, które znajdują się w filmie zostało nakręconych u nas, głównie w Parku Etnograficznym w Tokarni. 

– Nie ukrywam, że przed rozpoczęciem zdjęć oglądaliśmy inne lokacje, ale Tokarnia okazała się najlepsza. Przy niewielkim stosunkowo nakładzie pracy można było ożywić to miejsce z muzeum do wsi pełnej życia i mieszkańców. Byli nimi statyści, którzy w większości byli mieszkańcami Kielc i okolic. To było bardzo przyjemne doświadczenie i spędziliśmy tu, na ziemiach świętokrzyskich, świetny czas – wspomina reżyser Artur Żmijewski. 

Legendarnych Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula zagrali Adam Bobik i Karol Dziuba.

– Widziałem już film i jako widz uważam, że jest on wzruszający i zostawił mnie z taką moją indywidualną refleksją. Czy osiągnęliśmy poziom trylogii Chęcińskiego? Nie, bo uważam, że nie da się porównywać produkcji, które dzieli tak duży okres czasu. Tamte filmy mają swoją duszę, a dzisiaj robimy je w innej rzeczywistości. Jednak film spełnia swoje zadanie. Satysfakcjonuje mnie jako widza, po prostu jest uroczy i wzruszający – mówi Bobik. 

Na ekranie możemy zobaczyć także: Weronikę Humaj, Paulinę Gałązkę, Annę Dymną, Janusza Chabiora, Adama Ferencego, Mirosława Bakę oraz Zbigniewa Zamachowskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO