Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Klasyczne spektakle nareszcie w Kielcach

środa, 15 maja 2024 17:54 / Autor: Łukasz Czerwiak
Klasyczne spektakle nareszcie w Kielcach
Klasyczne spektakle nareszcie w Kielcach
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Trzy razy Fredro oraz jeden Mrożek – z takimi spektaklami do Kielc przyjedzie Teatr Klasyki Polskiej. Przedstawienia już na początku czerwca na Dużej Scenie im. Wiesława Gołasa w Kieleckim Centrum Kultury.

Teatr Klasyki Polskiej to państwowa instytucja, której celem jest poszerzanie oferty repertuarowej polskich scen o klasyki dramatu polskiego.

– Klasyka to coś więcej niż współczesność. Klasyka łączy – te dwa zdania można znaleźć w naszej strategii. Są one po prostu naszym sztandarem i celem. Nie potrzebujemy jej reinterpretować w duchu współczesności, powinniśmy ją interpretować zgodzie z jej literą i duchem, ponieważ wtedy ona sama nasiąknie współczesnością – opowiada dyrektor Jarosław Gajewski.

W dniach od 3 do 6 czerwca w Kielcach zobaczymy „Śluby panieńskie”, „Zemstę” i „Dożywocie” Aleksandra Fredry oraz „Ambasadora” Sławomira Mrożka.

– Te spektakle przekazują nasz kod kulturowy. Dla aktorów to ogromna frajda i wyzwanie, a także kształtowanie warsztatu. Mogę powiedzieć o naszym doświadczeniu, to co prezentujemy publiczności, okazuje się świetnie przez nich zrozumiane, nawet nie raz oni dopowiadają zdania. Aleksander Fredro, od którego zaczynaliśmy i pokażemy go też w Kielcach, jest świetnym autorem znającym życie i ludzką naturę. Potrafił to w doskonały sposób napisać i przełożyć na scenę, a my staramy się tylko ożywić te postaci – mówi Dariusz Kowalski, zastępca dyrektora.

Posłuchaj całej rozmowy z Jarosławem Gajewskim oraz Dariuszem Kowalskim:

Oprócz spektakli, które będziemy mogli zobaczyć od poniedziałku do czwartku o godzinie 19, organizatorzy zaplanowali pokazy szkolne, które odbywać się będą rano o godzinie 11. Bilety można nabyć na stronie oraz kasach Kieleckiego Centrum Kultury.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO