Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Jan Englert odwiedzi Kielce

poniedziałek, 20 lutego 2023 11:53 / Autor: Łukasz Czerwiak
Jan Englert odwiedzi Kielce
Fot. Biblioteka Wojewódzka w Kielcach
Jan Englert odwiedzi Kielce
Fot. Biblioteka Wojewódzka w Kielcach
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach organizuje spotkanie autorskie z Janem Englertem. Wybitny aktor oraz reżyser teatralny przyjedzie do stolicy województwa już jutro, 21 lutego.

W książce „Bez oklasków”, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie przedstawia historię swojego życia, jako opowieść złożoną z wielu Englertów.

– Pod koniec 2021 roku ukazała się książka, wywiad rzeka, czyli rozmowa z Kamilą Drecką. Dlatego postanowiliśmy zaprosić znanego wszystkim artystę i mamy nadzieję poznać różne jego twarze. Na pewno ma takie, przecież jest aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, dyrektorem teatru, nauczycielem akademickim, a także mężem i ojcem – mówi Małgorzata Winkler z biblioteki wojewódzkiej.

„Bez oklasków” zawiera odległe wspomnienia aktora. Co ciekawe, gdy o nich opowiada, nie używa on pierwszej osoby.

– Mam taką przypadłość, że kiedy wracam do przeszłości, nie potrafię o sobie opowiadać w pierwszej osobie. Tamto „ja” z czasów dzieciństwa, młodości czy pierwszych lat dorosłości mogę tylko przywołać i przypomnieć w trzeciej osobie, przyglądając mu się z dzisiejszej perspektywy. To jest próba zobiektywizowania siebie samego – tłumaczy.

Opowiada także o wartości rzemiosła; jak twierdzi, w naszym kraju czasem z tysiąca artystów rodzi się jeden rzemieślnik.

– W normalnym układzie z tysiąca rzemieślników rodzi się jeden artysta. Punktem odniesienia są dla mnie umiejętności, warsztat. A nie, że aktor coś przeczuwa i przypadkowo wyjdzie mu coś świetnego – mówi Englert. – Najkrócej mówiąc: artystą jest ten, który nie włazi w rzeczywistość, tylko stwarza własną. Ktoś, kto ma własny oryginalny świat. Artysta zostawia po sobie ślad – dodaje.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 lutego w siedzibie biblioteki. Początek o godzinie 17.

Jan Englert plakat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO