Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[FOTO] Joanna Kasperek: Gdybym mogła wybrać drugi raz, zostałabym aktorką

czwartek, 12 października 2023 10:45 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Joanna Kasperek: Gdybym mogła wybrać drugi raz, zostałabym aktorką
[FOTO] Joanna Kasperek: Gdybym mogła wybrać drugi raz, zostałabym aktorką
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

5. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny dobiegł końca. Zakończył go benefis 30-lecia pracy zawodowej Joanny Kasperek.

Na tymczasowej scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Joanna Kasperek zaprezentowała recital, do którego wróciła po latach - „Zośka wariatka – 30 lat później”.

– Gdybym miała drugi raz wybierać, to też chyba bym wybrała aktorstwo. Różnie bywało, bo w pracy przemierzyłam całą Polskę, byłam w wielu miastach. Jak się złapie bakcyla, to już nie ma wyjścia. Ja sobie nie wyobrażam, że można robić coś innego, a teraz przyszedł taki moment, że osiągnęłam pewien pułap i przyszedł czas dzielenia się swoimi doświadczeniami – opowiada Joanna Kasperek.

Przyznaje także, że jedną z najważniejszych ról w jej życiu była Lubow Raniewska w „Wiśniowym sadzie” Antona Czechowa.

– Byłyśmy tak spójne, jeśli chodzi o doświadczenia. To było zaskakujące, że tak dużo miałyśmy podobnych przeżyć. Gdy zaczęłam się przyglądać temu co robię w moim życiu, to było spójne z tym co na scenie. Jakbyśmy były jedną postacią, a tekst przecież powstał wiele lat temu – dodaje aktorka.

Wspomina także współpracę z Krzysztofem Ogłozą.

– Mieliśmy bardzo ciekawą relację aktorską, ponieważ nie weszliśmy nigdy na scenę bez przegadania intencji. To było bardzo cenne, nie było bylejakości, za każdym razem mieliśmy relację Lubow Raniewska z Łopacinem – wyznaje Joanna Kasperek.

– Najpiękniejsze w życiu aktorki jest to, że za każdym razem mogę być kimś innym   – podsumowuje.

Po występie nie brakowało gratulacji i ciepłych słów.

– Ma niesamowite pokłady tego aktorstwa w sobie, przez tą kobiecą stronę, to człowieczeństwo i warsztat. Posiada niezwykłą wrażliwość na drugiego człowieka, jest na niego niesamowicie wyczulona, przez to się z nim spotyka, a  w teatrze jest kluczowe. Zapamiętam ją z ról w przedstawieniach „Joanna Szalona;Królowa” oraz „Zaraza” – mówi Beata Pszeniczna.

– To jest jedną z najwspanialszych aktorek, jakie spotkałem. Wspaniale się z nią gra, ponieważ jest uważną partnerką na scenie i życzył bym wszystkim aktorom, aby mieli taki współpracowników, jak Joasia Kasperek – zaznacza Andrzej Plata.

Joanna Kasperek pracowała także w białostockich, warszawskich, wrocławskich teatrach. Z kielecką sceną dramatyczną związana jest od 2005 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO