Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Festiwal Święto(krzyskie) Pienia wkrótce w KCK. W programie topowa opera

piątek, 27 października 2023 11:40 / Autor: Łukasz Czerwiak
Festiwal Święto(krzyskie) Pienia wkrótce w KCK. W programie topowa opera
Fot. Teatr Wielki w Łodzi
Festiwal Święto(krzyskie) Pienia wkrótce w KCK. W programie topowa opera
Fot. Teatr Wielki w Łodzi
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Jedni z najlepszych solistów w kraju, chóry i orkiestry, a nade wszystko nieporównywalnie niskie ceny biletów – tak zapowiada się Festiwal Święto(krzyskie) Pienia. W Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się on w przyszły weekend (3-6 listopada).

W ramach festiwalu będzie można zobaczyć trzy wydarzenia: operę oraz dwa recitale. Najciekawiej zapowiada się koncertowa wersja opery „Straszny Dwór”, która do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjedzie 5 listopada (niedziela) z Teatru Wielkiego w Łodzi.

– To jedna z najwybitniejszych polskich oper, skomponowanych przez wielkiego kompozytora Stanisława Moniuszkę w okresie zaborów. Wspaniałe arie, niezwykła inwencja melodyczna i urzekająca atmosfera polskości – to niepodważalne walory tego utworu. Dzieło silnie zabarwione patriotycznie było jednocześnie popularne wśród polskiej publiczności i zakazane przez władze rosyjskie – informuje Robert Wieczorek, kierownik działu promocji KCK.

Festiwal 3 listopada (piątek) rozpocznie recital „Tradycje i nowoczesność” Dionizego Wincentego Płaczkowskiego. Na zakończenie, 6 listopada zaplanowano recital Grzegorza Szostaka – „Pokolenia”.

– Pomysł, żeby do Kielc ściągnąć opery i solistów zrodził się rok temu. Z człowiekiem stąd, wokalistą Grzegorzem Szostakiem, chcieliśmy zorganizować dla kielczan „dni z operami”. Inicjatywa spotkała się jednak z małym zainteresowaniem – tłumaczy Augustyna Nowacka, dyrektor KCK.

W tym roku wydarzenie odbędzie się dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Przez prawie rok zabiegaliśmy o to dofinansowanie, aby cena biletu nie była większa niż 50 złotych. Wejście na operę w całym kraju kosztuje co najmniej cztery razy więcej. Mówię o tych kosztach, ponieważ to niesamowita okazja, aby usłyszeć tego rodzaju muzykę – dodaje Nowacka.

Bilety można kupić online oraz w kasie KCK. Można je także wygrać na antenie Radia eM Kielce. Słuchajcie nas uważnie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO