Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Budowa Teatru Żeromskiego przedłuży się. Do końca sezonu przy WDK

środa, 20 grudnia 2023 14:32 / Autor: Łukasz Czerwiak
Budowa Teatru Żeromskiego przedłuży się. Do końca sezonu przy WDK
Budowa Teatru Żeromskiego przedłuży się. Do końca sezonu przy WDK
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Dwa i pół tygodnia przed pierwszym planowanym po remoncie spektaklem przy Sienkiewicza 32, Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, ogłosił, że „Kilka opowieści z Islandii” obejrzymy na tymczasowej scenie przy WDK. Pozostałe zaplanowane premiery również zostały przeniesione.

Legendarna siedziba Teatru Żeromskiego przy Sienkiewicza przechodzi ogromną modernizację, na którą przeznaczono już ponad 150 mln złotych. W planach kieleckiej sceny dramatycznej było dokończenie sezonu 2023/2024 właśnie tam. Plany się jednak zmieniły.

– Remont przesunie się o około trzy miesiące. Powodem przesunięcia otwarcia jest strojenie akustyczne obu scen, które wymaga jeszcze więcej czasu. Odbyłem wiele rozmów i przekonała mnie wizja dobrego produktu. Moją intencją jest jak najlepsze przygotowani, nie chcemy żadnych wpadek. Obecnie trwają prace wykończeniowe, nad widownią wisi plafon, w pokojach są ułożone parkiety, za niedługo będą przywożone meble, więc nie widzę większych niebezpieczeństw. W marcu chcemy przenieść administracje do budynku przy Sienkiewicza – wyjaśnia Michał Kotański.

We wrześniu 2023 teatr ogłosił program na trwający sezon. Na drugą część, czyli rok 2024 zaplanowane było aż pięć tytułów. Do czerwca przyszłego roku widzowie zobaczą tyko dwa z nich.

– Taka drobna zmiana wywołuje duże przetasowania w naszym repertuarze. Przesuwanie premier nie jest proste, ponieważ reżyserzy potrzebują konkretnego czasu. Zdecydowaliśmy się, że nie będziemy komplikować tej sytuacji – dodaje dyrektor.

Już szóstego stycznia kielecka scena dramatyczna będzie świętowała swoje 145 lecie. Organizatorzy zaplanowali na ten dzień premierę spektaklu  „Kilka opowieści z Islandii”. Na kolejną premierę na scenę przy WDK kielczanie będą mogli przyjść trzeciego lutego, a będzie to nieplanowany wcześniej spektakl „Bez nadzienia” aktorki Eweliny Gronowskiej. Ostatnią propozycją w sezonie 23/24 będą „Krwawe gody” – premiera 13 kwietnia.

– Nie oznacza to także, że nie zaprosimy państwa do nowego budynku. Jak się wprowadzimy to odbędą się spacery po gmachu. Myślę, że pierwsze plany będziemy mieli już w styczniu. Nie wykluczam również, że zagramy jakieś spektakle przy Sienkiewicza, ale o tym będziemy jeszcze rozmawiać – podsumowuje Kotański.

Tradycyjnie na zakończenie sezonu zaplanowano Plebiscyt Publiczności „O Dziką Różę”. 32 edycja odbędzie się w dniach 10-16 czerwca 2024 roku.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO