Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

W Proszowicach rozpoczęli rok Ojca Rafała

poniedziałek, 13 listopada 2023 16:39 / Autor: Łukasz Czerwiak
W Proszowicach rozpoczęli rok Ojca Rafała
Fot. archiwum parafii
W Proszowicach rozpoczęli rok Ojca Rafała
Fot. archiwum parafii
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Kalety rozpoczęła Rok Ojca Rafała w parafii w Proszowicach. Parafianie będą go przeżywać w 570 rocznicę urodzin oraz 490 rocznicę śmierci bernardyna Sługi Bożego ojca Rafała z Proszowic.

Po rozpoczęciu Eucharystii ksiądz Jan Zwierzchowski, proboszcz parafii odczytał list Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

– Żywię głęboką nadzieję, że Rok Ojca Rafała w parafii Proszowice będzie okazją do poznawania znamienitego Rodaka i impulsem do jednoczenia społeczności – napisał biskup Piotrowski.

Z kolei w homilii biskup Andrzej Kaleta przypomniał, że mądrość była przewodniczką w życiu Sługi Bożego.

– Mądrość, o której dziś słyszeliśmy w jego przypadku przyjęła kształt służby Bogu i ludziom. Była ona pochodnią, która rozświetlała jego życie i pozwoliła rozpalić światło Bożej miłości w sercach wielu ludzi. Dzięki niej służył Bogu, Kościołowi i Rzeczypospolitej wtedy Obojga Narodów. Ta Boża Mądrość zawsze była i nadal jest potrzebna. Zarówno Kościołowi, jak i Polsce. To dlatego nadchodzący rok w waszej parafii będzie przeżywany jako Rok o. Rafała z Proszowic. Będzie to okazja do modlitwy o jego beatyfikację i o prawdziwą Bożą Mądrość dla nas, jego rodaków – powiedział biskup Kaleta.

Sługa Boży Rafał z Proszowic (1453-1534) w zakonie bernardynów pełnił funkcje spowiednika, gwardiana, prowincjała. Posługiwał m.in. w Poznaniu, Krakowie oraz Wilnie i Kownie. Ceniono go jako „zwierzchnika niezwykłej świętości”. Rafała z Proszowic zapamiętano także jako świetnego mówcę, kodyfikatora ustaw zakonnych i konstytucji. Cieszył się dużym szacunkiem, gdziekolwiek się zjawił. Zmarł w opinii świętości w Warcie nad Wartą, gdzie do dziś w kościele oo. bernardynów znajduje się jego grób. W 1631 r. prymas Jan Wężyk rozpoczął jego proces beatyfikacyjny, który się nie zakończył.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO