Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[SONDA] To było 41 lat temu... Jak zapamiętaliśmy wybór JPII na Stolicę Piotrową?

środa, 16 października 2019 10:14 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dokładnie 41 lat temu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową, przyjmując imię Jana Pawła II. Był to przełomowy moment w historii Kościoła, ale również naszej ojczyzny. Nic więc dziwnego, że jego przesłanie realizowane jest m.in. przez szczytne inicjatywy, a wspomnienia o Papieżu Polaku i jego wyborze pozostają wciąż żywe w sercach wielu mieszkańców naszego kraju.

Kiedy 16 października 1978 roku cały świat usłyszał „Habemus Papam” z balkonu bazyliki św. Piotra, chyba mało kto spodziewał się, że 264. papieżem zostanie młody kardynał z Krakowa – biskup Karol Wojtyła. Sam wybór był nie tylko zaskakujący dla opinii publicznej, ale również dla rządzących w Polsce komunistów.

Przez cały swój pontyfikat św. Jan Paweł II odbył 104. pielgrzymki na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Jak mówi ks. Rafał Dudała, jego przesłanie wciąż zadziwia swą aktualnością. – Nauczanie papieża doskonale wpisało się w to, co stanowi dziedzictwo nauczania Kościoła, czyli proklamację Ewangelii i aplikowanie jej w rzeczywistość. Warto zastanowić się, czy przesłanie świętego Jana Pawła Ii jest wciąż żywe. Tutaj, pozostając uczciwym, troszkę nam to skrzypi – tłumaczy ksiądz Dudała.

Papież napisał 14 encyklik, ponad 40 listów apostolskich oraz 14 adhortacji, ale jego nauczanie to nie tylko teoria, także i praktyka. Wypełnia je m.in. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która od lat wspiera uzdolnioną młodzież z ubogich rodzin. Również w diecezji kieleckiej wolontariusze zbierali środki na ten cel. – W akcję zostały włączone wszystkie parafie naszej diecezji. Sami stypendyści prowadzili kiermasz  i uczestniczyli w Mszach Świętych – mówi ksiądz Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży. W diecezji kieleckiej wsparcie otrzymuje obecnie 54 stypendystów.

A jak kielczanie zapamiętali wybór św. Jana Pawła II? O to zapytał nasz reporter Marian Wąchała.

Posłuchaj sondy:

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO