KOŚCIÓŁ
S. Hanna Szmigielska: Zapraszam na Festiwal Muzyki Dawnej
Już w sierpniu rozpocznie się trzecia edycja Środkowoeuropejskiego Festiwalu Muzyki Dawnej – Mid-Europe Early Music Festival 2022 Kielce: Pokrewieństwa. O tym wielkim wydarzeniu artystycznym mówiła w programie „Prawdę Mówiąc” Katarzyny Bernat, na antenie Radia eM Kielce, s. Hanna Szmigielska, założycielka Scholi Cantorum Kielcensis i organizatorka festiwalu.
– Źródłem pomysłu na festiwal są dwa zachwyty. Z jednej strony zachwyt tym dziedzictwem, jakie mamy w Polsce i na Ziemi Świętokrzyskiej, a z drugiej strony to moja droga zawodowa związana z muzyką dawną, którą studiowałam, i której rozwój obserwowałam we Francji. Współgra ona z wieloma zabytkami, jakie mamy w naszym regionie. Pomyślałam sobie, że byłoby to cudowne miejsce na taką inicjatywę – tłumaczyła s. Hanna Szmigielska.
W regionie zagoszczą wykonawcy z sześciu krajów. Tradycję wykonawstwa francuskiego baroku będą reprezentowali: wybitna klawesynistka Aline Zylberajch oraz dyrygent i kameralista Martin Gester.
Ich doświadczenie artystyczne spotka się z grupą wokalną „A Capella Leopolis” ze Lwowa, która specjalizuje się w barokowym śpiewie tradycji greko-katolickiej. Zespół ze Lwowa zaprezentuje dzieła oratoryjne Marc-Antoina Charpentier’a pod dyrekcją Martina Gestera oraz własny repertuar a capella. Obok „A Capella Leopolis” będziemy mogli posłuchać grupy wokalnej Vox Clamantis z Tallina, która pod dyrekcją Jaan-Eika Tulve wykonuje śpiew gregoriański, polifonię średniowieczną i muzykę współczesną, w tym kompozycje Arvo Parta.
W ramach Akademii Kielcensis organizatorzy zaproszą chóry naszego regionu wraz z dyrygentami na warsztaty prowadzone przez obydwa zespoły – estoński i ukraiński. Wybitni polscy soliści kameralisci zrealizują projekt muzyczno-choreograficzny grając Koncerty Królewskie François Couperina z towarzyszeniem tancerzy czeskich z Pragi – The Hartig Ensemble Heleny Kazarovej.
Również muzyka francuska będzie trzonem programowym koncertów „Capelli Cracoviensis” z solistką Magdaleną Karolak – obój i Bolette Roed ( Dania ) – flet, a także turnieju skrzypków w wykonaniu Roberta Bachary, Grzegorza Lalka i Aline Zylberajch. Pod batutą Marka Toporowskiego „Capella Cracoviensis” zagra z towarzyszeniem „A Capella Leopolis” muzykę barokową tradycji lwowskiej .
CAŁY PROGRAM: