KOŚCIÓŁ
Rocznica wyzwolenia Dachau. Pamiętajmy o męczeństwie kapłanów
Już 29 kwietnia będziemy obchodzili 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu w Dachau. To również Narodowy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Przypomnijmy, że w niemiecki obóz koncentracyjny Dachau był głównym obozem dla duchowieństwa. Zamordowano i więziono tam wielu kapłanów, również z diecezji kieleckiej.
– Dla polskiego duchowieństwa ten obóz stał się miejscem zagłady. 14 kwietnia Himler zarządził jego likwidację. Ci księża, którzy tam jeszcze pozostali przy życiu mieli być 29 kwietnia o godzinie 21 zgładzeni i potem spaleni, tak żeby nie zostało po nich śladu i po tym co tam się działo. Na szczęście 22 kwietnia kapłani odprawili Mszę Świętą i zawierzyli się św. Józefowi Kaliskiemu. O godzinie 17.25, w ostatnich chwilach przed zagładą, oddział amerykański wkroczył do obozu i uratował tych księży przed Niemcami – mówi ks. dr Tomasz Gocel, dyrektor Archiwum Diecezji Kieleckiej.
Co roku, w rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Narodowy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. W trakcie II wojny światowej na terenie diecezji kieleckiej poddano represjom 58 księży.
– 24 z nich zostało zamordowanych. Jedenastu przeżyło obozy koncentracyjne, z czego dziewięciu Dachau. Niestety siedmiu kieleckich kapłanów straciło tam życie – dodaje ks. dr Tomasz Gocel.
Z okazji dnia pamięci o polskich kapłanach, którzy zostali zamordowani i byli więzieni przez Niemców o godzinie 18 w bazylice katedralnej Mszy Świętej w bazylice katedralnej przewodniczył będzie Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Z kolei w sobotę, 30 kwietnia o godzinie 18 odprawiona zostanie Eucharystia w intencji Ojczyzny, a następnie ulicami miasta przejdzie pokutny marsz różańcowy w hołdzie niezłomnym Kapłanom i Siostrom Zakonnym Diecezji Kieleckiej. Na modlitwę zaprasza Krucjata Różańcowa za Ojczyznę.