Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

160. rocznica Powstania Styczniowego. W Bodzentynie upamiętnią księży

środa, 18 stycznia 2023 11:14 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
160. rocznica Powstania Styczniowego. W Bodzentynie upamiętnią księży
160. rocznica Powstania Styczniowego. W Bodzentynie upamiętnią księży
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Przed nami 160. rocznica Powstania Styczniowego. Z tej okazji w całej Polsce, a także i województwie świętokrzyskim odbędzie się szereg uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Jedne z nich zaplanowano w Bodzentynie.

Uroczystości upamiętniające 160. rocznicę Powstania Styczniowego w Bodzentynie odbędą się w niedzielę, 22 stycznia. Rozpocznie je Msza święta w  kościele parafialnym św. Stanisława o godzinie 12. Wierni będą się modlić w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii zostaną zaprezentowane fragmenty kazań patriotycznych z okresu przedpowstańczego (1861 roku) wikariuszy bodzentyńskich:  księdza Izydora Ciaglińskiego i Antoniego Omińskiego oraz pieśni patriotyczne z okresu Powstania Styczniowego. 

- Około godziny 14:30 otwarta zostanie wystawa ,, Polska śpi tylko zmordowana przez tych tyranów, ale żyje jeszcze. Ona teraz odpoczywa dla nabrania sił aby gdy przyjdzie czas mężniej zerwać się z niewoli” -Bodzentyn i okolice w Powstaniu Styczniowym. Na zakończenie, odsłonimy tablicę na ścianie kościoła upamiętniającą wikariuszy: księdza Antoniego Omińskiego i Izydora Ciąglińskiego – informują organizatorzy.

W okresie poprzedzającym Powstanie Styczniowe w parafii w Bodzentynie działali  trzej księża: proboszcz Antoni Chłuda oraz dwóch wikariuszy: Antoni Omiński i Izydor Ciągliński. Głównym miejscem oporu i patriotycznej agitacji był Kościół. Mansjonarze wygłaszali patriotyczne kazania zagrzewające do walki o wolną  Polskę, a w okresie powstania styczniowego walczyli w oddziałach Czachowskiego i Langiewicza. Ks. Omiński był nieuchwytny dla rosyjskich władz i ostatecznie udał się na emigrację do Francji. Ksiądz Ciąglinski skazany przez sąd carski został zesłany na  katorgę Sybiru, gdzie na zesłaniu zmarł.

Organizatorami wydarzenia są: ksiądz proboszcz parafii Bodzentyn dr Leszek Sikorski, Fundacja Pomnik- Mauzoleum w Michniowie oraz  Towarzystwo Przyjaciół Bodzentyna.

160 rocznica wybuchu Powstania plakat 1 okok

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO