KOŚCIÓŁ
Ojciec Jan Strumiłowski opowiedział o liturgii
O liturgii, istocie Mszy Świętej i jak powinniśmy przeżywać Najświętszą Ofiarę mówił o. Jan Strumiłowski podczas dzisiejszego (24 października) spotkania w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka. Wydarzenie zorganizowało Muzeum Diecezjalne w Kielcach.
Cysters z Archiopactwa w Jędrzejowie to znany teolog, dogmatyk, autor wielu książek, tekstów i komentarzy. Zakonnik zwrócił uwagę na to jak cenną wartość dla współczesnego człowieka stanowi liturgia.
– Po pierwsze, my żyjemy w świecie, który dewaluuje wartość prawdy. W świecie postmodernizmu, który mówi, że właściwie nie ma obiektywnej prawdy, że prawda jest czymś subiektywnym. Niestety to przeświadczenie współczesności rzutuje też na liturgię. My bardzo mocno jesteśmy skupieni na tym, jak my przeżywamy liturgię, co my z niej wynosimy, co my w niej widzimy. Natomiast w liturgii mamy ciekawą rzecz. Świat zachodu zawsze poszukiwał prawdy, która wiąże się z rzeczywistością. Liturgia jest taką przestrzenią, gdzie my dotykamy nie tylko rzeczywistości ludzkiej, ale rzeczywistość Boską. Ona sprawia, że my dzisiaj w XXI wieku nie jesteśmy mniej uprzywilejowani od apostołów, którzy rzeczywiście mieli realny fizyczny kontakt z Chrystusem, ponieważ w czasie liturgii właśnie wchodzimy w przestrzeń realnego kontaktu z Bogiem. To nie jest tylko symbol, to nie jest tylko opowieść, ale to jest wydarzenie, w którym Bóg staje się naprawdę obecny. – tłumaczył kapłan.
Ojciec Jan Strumiłowski wyjaśniał również na czym polega obecny chaos w praktyce liturgicznej Kościoła oraz co oznacza, że Msza Święta jest Ofiarą Chrystusa. Nie zabrakło również licznych pytań od publiczności.
Przypomnijmy, że dotychczas w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka odbyły się dwa cykle spotkań.
– Pierwsza edycja, która była naszym debiutem nie miała sprecyzowanego z góry tematu. Wykłady miały przeróżne tematy. Była i sztuka, i nauka, i wiara. Natomiast od tamtego roku zapoczątkowaliśmy taki cykl o triadzie Prawda-Dobro-Piękno i właśnie ta druga edycja akademii nazywała się „Oblicza Piękna” i tam mieliśmy już wykłady stricte o pięknie, co było dosyć trudne, bo piękno jest dosyć trudne do zdefiniowania. Rozpatrywaliśmy je pod kątem sztuki, nauki, czy fizyki. Gościliśmy doktora Stanisława Bajtlika. Ojca Jana Strumiłowskiego, profesora Wojciecha Roszkowskiego, czy księdza doktora Andrzeja Witko – tłumaczy Kinga Reczka, zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.
Podczas kolejnych wykładów poruszone zostaną tematy wody, rewolucji francuskiej, teorii ewolucji i fotografii.
http://emkielce.pl/kosciol/ojciec-jan-strumilowski-opowiedzial-o-liturgii#sigProGalleria73bd709b59