Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[Video] Młodzież zaprasza na „Misterium Męki Pańskiej”

środa, 29 marca 2023 16:39 / Autor: Łukasz Czerwiak

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z Małogoszcza zaprasza na przedstawienie „Misterium Męki Pańskiej". Sztuka już w najbliższą sobotę, 1 kwietnia, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Młodzież z Małogoszcza od lat przygotowuje mniejsze lub większe przedstawienia. Jednak jakiś czas temu grupa zapragnęła raz w roku zrobić dłuższą, bardziej dopracowaną sztukę.

– Ten scenariusz, oparty na fragmentach biblijnych, mieliśmy już rok temu, jednak nie został on wtedy przez nas wykorzystany. W tym Wielkim Poście wróciliśmy do tego pomysłu i wystawiliśmy misterium u nas, w Małogoszczu. Przedstawienie bardzo się spodobało i wszyscy mówili, że jest to zbyt dobre, aby zakończyło się na jednym występie. Stąd pomysł, aby wystawić je w Kielcach – opowiada ks. Tomasz Chowaniec, wikariusz parafii WNMP w Małogoszczu oraz asystent oddziału KSM.

Będzie je można zobaczyć w przededniu kolejnej rocznicy śmierci świętego Jana Pawła II. Organizatorzy pragną przeżyć sobotnie wydarzenie w jedności z papieżem Polakiem, gdyż jego słowa: „Miłości bez krzyża nie znajdziecie, a krzyża bez miłości nie uniesiecie" są nadal dla nich inspiracją.

– W obliczu tego, co się dzieje obecnie wokół osoby świętego Jana Pawła II, chcemy wykazać nasze przywiązanie do niego. Pomimo tego, że większość osób, które grają w sztuce urodziła się w okresie jego odejścia z tego świata, to i tak jest on dla nas wzorem i nadal nas inspiruje – dodaje ksiądz Chowaniec.

Jak przyznaje Gabrysia Porowska, która gra św. Weronikę i razem ze swoją wspólnotą przygotowała już wiele przedstawień, lecz to jest szczególne.

– Odgrywając te wydarzania, wiele momentów zapadło głęboko w moim sercu. Znam scenariusz bardzo dobrze, jednak w dniu kiedy pierwszy raz zagraliśmy tę sztukę, czułam ból.  Byłam bardzo blisko cierpiącego Jezusa i inaczej przeżyłam całą Jego drogę – wspomina.

Z kolei Malwina Rak grająca płaczącą niewiastę, zwraca uwagę na nową perspektywę.

– Męka Pańska jest dla mnie ważna, ponieważ jest to konkretny czyn miłości, który nas zbawia. Jestem bardzo zadowolona, że mogę Ją przedstawiać drugiemu człowiekowi i pomóc mu, ale także i sobie lepiej przygotować się do nadchodzących świąt. Na pewno od tej pory inaczej będę patrzeć na cierpienie Jezusa, grając tę sztukę uświadomiłam sobie, z jakim bólem On się mierzył – zaznacza.

Początek spektaklu o godzinie 20 w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejsze, bezpłatne potwierdzenie miejsc pod numerem telefonu: 506 263 055.

20230321 145749 0000 1

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO