Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Kieleccy biskupi modlili się za swoich zmarłych poprzedników w Dzień Zaduszny

piątek, 03 listopada 2023 00:37 / Autor: Aleksandra Sternak
Kieleccy biskupi modlili się za swoich zmarłych poprzedników w Dzień Zaduszny
Kieleccy biskupi modlili się za swoich zmarłych poprzedników w Dzień Zaduszny
Aleksandra Sternak
Aleksandra Sternak

We Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w kieleckiej bazylice katedralnej odbyła się Msza Święta w intencji zmarłych pasterzy naszej diecezji. Przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski wraz z biskupami pomocniczymi Marianem Florczykiem i Andrzejem Kaletą. Po Eucharystii zeszli oni do krypt bazyliki katedralnej, gdzie pochowani są biskupi kieleccy.

W słowie skierowanym do wiernych, biskup Jan Piotrowski przypomniał o wartości modlitwy za zmarłych. 

– Jeśli wierzymy i ufamy Bogu, który w Jezusie Chrystusie obdarzył nas odkupieńczą miłością, to nie ma potrzeby, abyśmy się zastanawiali, gdzie człowiek zmierza po śmierci. Natomiast istotnym pytaniem wydaje się to, czy w swoim życiu dokonuję wyboru nieba, a tym samym, czy pragnę iść do domu Ojca. Wierzymy i ufamy, że nasza modlitwa i duchowe ofiary mogą mieć zasługującą wartość dla tych, którzy pogodzili się z Bogiem w sakramencie pokuty i ze swoimi bliźnimi, ale nie zdążyli dopełnić kary za zło, jakie mieli nieszczęście popełnić. To dla nich otwarty jest skarbiec modlitw Kościoła. Bądźmy miłosierni ofiarując im naszą modlitwę – mówił pasterz diecezji kieleckiej. 

Biskup odwołał się także do nauczania papieża Franciszka o Bożym miłosierdziu. 

– Wierzymy, jak w Roku Miłosierdzia uczył Ojciec Święty Franciszek, że każde ludzkie życie zasługuje na Boże miłosierdzie. Miłosierdzie to droga, która łączy człowieka z Bogiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu – dodaje.

Posłuchaj całej homilii:

Pod koniec Eucharystii biskupi wraz z asystą liturgiczną zeszli do krypt bazyliki katedralnej, gdzie modlili się za spoczywających tam zmarłych Pasterzy diecezji kieleckiej: Wojciecha Górskiego, Tomasza Kulińskiego, Augustyna Łosińskiego, Czesława Kaczmarka, Jana Jaroszewicza i Kazimierza Ryczana oraz administratora diecezji Macieja Majerczaka. Krypta będzie otwarta dla wiernych do 4 listopada. Kapłani z parafii katedralnej proszą, aby nie pozostawiać zniczy na grobach biskupów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO